Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy aborcji odbył się w sobotę, 31 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski odczytano modlitwę ekspiacyjną.
Podczas głównej Mszy świętej dziękowano za dzieci, które są darem i błogosławieństwem. Przepraszano za odrzucanie tego daru, za ojców, którzy pozwolili lub nakłaniali do aborcji, za kobiety, które odrzuciły powołanie do macierzyństwa, za wywierających presję ku wybraniu aborcji i za przyczyniających się do cywilizacji śmierci.
„Dodaj nam odwagi i mądrości, byśmy zawsze wybierali życie, a nie śmierć, byśmy stale kroczyli drogami sprawiedliwości i miłości, zgodnie z wolą naszego Stwórcy” – modlono się na zakończenie południowej liturgii. Modlitwą ogarniano także dzieci zagrożone aborcją, pracowników ochrony zdrowia, polityków i rządzących; zarówno ruch obrońców życia jak i osoby promujące aborcję; przedstawicieli oświaty, mediów czy sądownictwa: „Za każdy grzech przeciwko życiu, zmiłuj się nad nami!”
- „Panie Boże, przepraszamy Cię za nasze grzechy – to słowa wypowiadane w tym Sanktuarium w sposób szczególny, głośno i dobitnie. Tutaj gromadzi nas Matka Boża, Bolesna Królowa Polski, która pochyla się nad naszym narodem i boleje nad każdym z nas – mówił w homilii ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium. „W tym świętym miejscu chcemy razem z Maryją stanąć przed Panem Bogiem i wołać: Boże, przebacz nam nasze grzechy! ...że wybieramy w naszej codzienności drogi, które nie są Twoimi drogami, podejmujemy decyzje, które skutkują cierpieniem bądź śmiercią innych ludzi.”
Ks. Kumala w homilii podkreślał wagę pogłębienia świadomości, jak cenne jest ludzkie życie, które jest Bożym darem. Zachęcał do dziękowania za łaskę własnego życia: „Bóg powołuje na ten świat i daje łaskę istnienia – chodzi o to, abyśmy jako wspólnota ludzka, potrafili je przyjmować. W zeszłym roku na całym świecie dokonano około 42 milinów aborcji – to ogromna liczba, a za nią dramat rodziców” – zauważył ks. Kumala. „Nie można nie widzieć tego zła, które czynimy. Nie możemy być obojętni. Trzeba pamiętać o tych wszystkich dzieciach w modlitwie, polecając je Bożemu Miłosierdziu. Ufamy, ze wszystkie te dzieci są w Bogu, On dał im życie i nie odwołał swojej miłości wobec nich. Jeśli zanegujemy podstawowe prawo do życia, nic już nie będzie wartością w tym świecie. Obrona życia nienarodzonych nie jest dobrze widziana w społeczeństwie. Ci, którzy próbują mówić o potrzebie obrony każdego życia, spotykają się ze sprzeciwem, odrzuceniem czy wyśmianiem.”
Dziś, w niedzielę, 1 sierpnia w bazylice odbędzie się III Ogólnopolski Dzień Modlitw w intencji związków niesakramentalnych. Księża marianie zapraszają też ich rodziny i przyjaciół. Główna Msza św. o godz. 12.00.