reklama

Od 17 lat są dla osób bez domu! Dzieło Pomocy św. Ojca Pio niesie nadzieję ubogim

15 września 2004 r. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio uzyskało status organizacji pożytku publicznego, natomiast 23 września obchodzi liturgiczne wspomnienie patrona – św. Ojca Pio. 23 września jest także dniem, w którym zostały otwarte i oddane do użytku dwa Dziełowe Centra Pomocy w roku 2010 oraz 2013.

Wrzesień to wyjątkowy czas dla krakowskiego Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Wszystko zaczęło się 17 lat temu w krakowskim klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie ubodzy szukali pomocy na klasztornej furcie. Dziś Dzieło to dwa nowoczesne Centra Pomocy, sieć mieszkań wspieranych i chronionych, magazyn odzieżowy i gospodarstwo rolne, które rocznie służą ponad 1 600 osobom doświadczających bezdomności.

17 lat temu z myślą o potrzebujących w ogrodzie kapucyńskiego klasztoru stanęły dwa niepozorne, blaszane baraki, a w nich „Kuchnia św. Łazarza” oraz łaźnia. Codziennie ustawiała się do nich długa kolejka osób potrzebujących, dlatego z czasem ta pomoc okazała się niewystarczająca. W 2004 roku charytatywna działalność braci kapucynów została sformalizowana jako organizacja pożytku publicznego, pod nazwą „Dzieło Pomocy św. Ojca Pio”. Po 17 latach każdego dnia przez Centra Pomocy przewijają się setki osób, które znajdują w tym miejscu kompleksowe wsparcie (m.in. możliwość wzięcia kąpieli, wymiany odzieży, konsultacji socjalnych, psychologicznych, czy zawodowych). Wielu z nich traktuje to miejsce jak swój dom. Dziś Dzieło to 2 Centra Pomocy, 12 mieszkań dla osób bezdomnych, dziesiątki tysięcy konsultacji specjalistycznych, tyle samo kąpieli i wizyt w garderobie, a nade wszystko setki historii osób bez domu, które udało się zmienić na lepsze.

Jak zmierzyć to, co wydarza się w tym miejscu od 17 lat? Liczby i statystyki nie oddają w pełni tego, jak działa krakowskie Dzieło Pomocy. Dopełniają je słowa podopiecznych, np. pana Szymona, który dzięki pomocy Dzieła pokonał uzależnienie, znalazł bezpieczne schronienie w Dziełowym mieszkaniu i powoli wychodzi „na prostą”.

„Dzieło pomogła mi stanąć na nogi. Mogę śmiało stwierdzić, że uratowało mi życie. Mam 37 lat, od ponad 2 lat zachowuję abstynencję od marihuany i jakoś się trzymam. Podjąłem pracę, spłaciłem zaległości finansowe, pozałatwiałem wiele swoich spraw, które zaniedbywałem przez ostatnie lata. Moim marzeniem jest być naprawdę wolnym człowiekiem” – dzieli się p. Szymon.

Z okazji jubileuszu 17. lat istnienia organizacja ogłosiła urodzinową zbiórkę na swoim facebookowym profilu. W treści zbiórki czytamy: „Ogłaszamy wirtualną zbiórkę na urodzinową kawę dla osób bez domu – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Przez 6 dni w tygodniu, każdego ranka częstujemy osoby doświadczające bezdomności gorącą kawą i herbatą. Dla wielu panów i pań bez domu jest to pierwszy kubek czegoś ciepłego w ręku – czasem jedyny w ciągu dnia. Zapotrzebowanie jest duże – miesięcznie wydajemy ponad 4000 litrów kawy i herbaty. Dlatego zapraszamy Cię do wspólnego świętowania i urodzinowego wsparcia naszego Dzieła i osób bez domu. W końcu jak powiedział podczas jednego z porannych dyżurów pan Adam - u Was jest najlepsza kawa w mieście”.

***

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – powstało w 2004 roku z inicjatywy Krakowskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów, aby nieść pomoc osobom doświadczającym bezdomności. Dzieło to dwa nowoczesne Centra Pomocy, sieć mieszkań wspieranych i chronionych, magazyn odzieżowy i gospodarstwo rolne, które służą ponad 1 600 osobom doświadczających bezdomności. W dwóch Centrach Pomocy – przy ul. Loretańskiej 11 i ul. Smoleńsk 4 w Krakowie osoby bezdomne otrzymują kompleksowe wsparcie: 1) pomoc doraźną: możliwość zjedzenia posiłku, wzięcia kąpieli, wymiany odzieży na nową, wyprania odzieży, skorzystania z pomocy medycznej 2) pomoc specjalistyczną: socjalną, zawodową, mieszkaniową, prawną, psychologiczną i duchową. Dzieło Pomocy św. Ojca Pio prowadzi również 12 mieszkań, w których osoby bezdomne oraz całe rodziny objęte są opieką zespołu interdyscyplinarnego, który przygotowuje je do samodzielnego zamieszkania pod własnym dachem.

źródło za: Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

dzielopomocy.pl

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao