Co wielkie religie mówią o pochodzeniu i sensie cierpienia?

Książka „Ból i cierpienie człowieka w pięciu wielkich religiach świata” próbuje ukazać utrapienia ludzkości we wschodnich naukach hinduizmu i buddyzmu oraz trzech abrahamicznych religiach objawienia: judaizmie, chrześcijaństwie i islamie.

„Radzenie sobie z cierpieniem ma wielkie znaczenie dla wszystkich ludzi i religii. Nierównomierne rozłożenie cierpienia w świecie skłania do szukania jego przyczyny, aby mu zaradzić. Poprzez przykłady tego, jakie wielkie religie: buddyzm, hinduizm, islam, judaizm i chrześcijaństwo radzą sobie z cierpieniem, można dostrzec nie tylko coś nowego, ale także – jak w przypadku Hioba – również nieoczekiwanego” – pisze ks. Dariusz Pater. 

Często pojawia się myśl, że Bóg stworzył cierpienie. Gdyby można było to ująć w sposób uproszczony, należałoby powiedzieć, że cierpienie nie wydarzyło się z powodu Boga, ale pomimo Boga. Pojawiają się jeszcze inne pytania: jak pogodzić istnienie miłosiernego Boga ze strasznymi wydarzeniami na świecie, z klęskami, chorobami, cierpieniem, bólem zadawanym człowiekowi przez człowieka? Jak znosić cierpienie i co w tym może pomóc?

Wiara pomaga przetrwać trudne chwile w życiu człowieka i odsyła do wartości większych, uczy też współodczuwania z ludźmi cierpiącymi. Autor ma nadzieję że rozważania będą ciekawe nie tylko dla teologów, lecz także osób pracujących z chorymi i dla poszukujących odpowiedzi na najtrudniejsze pytania w życiu. 

„Podejście do bólu i cierpienia jest bardzo różne w każdej religii, mimo wszystko jest w nich wspólna cecha: wiara w życie po śmierci. Z tego względu również na pytanie: co dzieje się po śmierci, religie nie mogą, a tym samym, nie udzielają jednolitej odpowiedzi. Nie ma jednak wątpliwości w żadnej z nich odnośnie końca życia ziemskiego. Doczesność nie jest końcem egzystencji człowieka. Wszystkie pięć religii świata wierzy w określoną formę życia po śmierci. Często nawet przypisują życiu po śmierci sens życia, jakby warto było żyć tylko dlatego, aby potem umrzeć” – podsumował ks. Pater. 

Publikacja prezentuje podejście każdej z wielkich religii do trudnego tematu bólu i cierpienia obecnych w życiu człowieka. Podzielona jest na większe części: islam, judaizm, buddyzm i hinduizm oraz chrześcijaństwo. Każda z części zawiera wprowadzenie i szczegółowo omawia zagadnienia.

Ks. Dariusz Henryk Pater, autor książki, urodził się w 1972 roku w Starachowicach. Jest dr. hab. nauk teologicznych, profesorem na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz bioetykiem.


Ks. Dariusz Henryk Pater, „Ból i cierpienie człowieka w pięciu religiach świata”, Wydawnictwo Bernardinium, Pelplin 2022.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama