Ten tydzień upłynie pod znakiem śnieżnej i mroźnej zimy. W pierwszej połowie przeważać będą opady śniegu, na północy miejscami intensywne, a na pozostałym obszarze kraju słabsze – poinformował w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Będzie zimno, w górach nocami nawet minus 17 stopni.
Dodatkowo porywisty wiatr będzie powodował miejscami zamiecie i zawieje śnieżne. Ujemne temperatury powietrza będą występować na przeważającym obszarze kraju i utrzymywać się przez całą dobę. Nocami przy dłuższych rozpogodzeniach temperatura minimalna spadać będzie poniżej -10 stopni Celsjusza, a w kotlinach górskich nawet do -17 stopni Celsjusza. Jedynie nad morzem maksymalna temperatura powietrza wzrastać będzie do około 2 stopni Celsjusza, jednakże okresami wiał będzie tam dość silny i porywisty wiatr. W weekend nie wykluczone jest niewielkie ocieplenie, pokrywa śnieżna będzie topić, a zamiast śniegu padać może deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami nie można wykluczyć opadów marznących powodujących gołoledź.
Poniedziałek w całym kraju będzie na ogół pochmurny i padać będzie śnieg. Na północy oraz na południowym zachodzie opady mogą być intensywne. Miejscami spaść tam może do 10-15 cm świeżego śniegu. Jedynie nad samym morzem padał będzie deszcz ze śniegiem. Pod wieczór na Pomorzu miejscami występować będzie oblodzenie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Temperatura maksymalna wyniesie od -7 stopni Celsjusza w kotlinach karpackich i -5 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 0 stopni Celsjusza na zachodzie i około 4 stopni Celsjusza nad morzem. Umiarkowany i dość silny wiatr na północnym wschodzie oraz miejscami północy powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne. Nad Bałtykiem północny wiatr będzie silny, w porywach osiągał będzie do 85 km/h.
Intensywne opady śniegu miejscami występować będą na Pomorzu również w nocy z poniedziałku na wtorek. Miejscami spadnie tam do 10 cm świeżego śniegu, a na obszarze województwa pomorskiego pokrywa śnieżna wzrośnie o kolejne 15 cm. Najniższe wartości temperatury minimalnej prognozowane są w kotlinach górskich, tam miejscami nawet około -11 stopni Celsjusza. Silniejszy mróz wystąpi również na północnym wschodzie. Tam temperatura wyniesie około -8 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze temperatura minimalna od -5 stopni Celsjusza, do -3 stopni Celsjusza, tylko nad morzem około 0 stopni Celsjusza. Nad morzem nadal wiał będzie dość silny, okresami silny wiatr, który w porywach osiągać może do 85 km/h. Lokalnie na północy kraju możliwe są zamiecie i zawieje śnieżne.
We wtorek opady śniegu będą już zdecydowanie słabsze, jedynie na północnym wschodzie spaść może do 6 cm świeżego śniegu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od -7 stopni Celsjusza w kotlinach karpackich, -5 stopni Celsjusza w kotlinach sudeckich i -3 stopni Celsjusza na wschodzie do -1 stopni Celsjusza na zachodzie. Bez mrozu tylko nad morzem, około 2 stopnie Celsjusza. We wschodniej części wybrzeża nadal wiał będzie dość silny i okresami silny północno-zachodni wiatr, który w porywach osiągał będzie do 75 km/h. Wiatr powoli będzie słabł.
Począwszy od nocy w wtorku na środę w kotlinach górskich oraz na wschodzie kraju spodziewamy się silnego mrozu. Wspomnianej nocy w rejonach podgórskich temperatura minimalna spaść może do -17 stopni Celsjusza, -14 stopni Celsjusza, około -13 stopni Celsjusza na południu i -10 stopni Celsjusza na północnym wschodzie. Na pozostałym obszarze temperatura powietrza wyniesie od -9 stopni Celsjusza do -6 stopni Celsjusza, tylko nad morzem około -3 stopni Celsjusza.
W środę opady śniegu głównie na wschodzie i południu, tam też na ogół pochmurno. Na północy kraju bez opadów i zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna od -6 stopni Celsjusza na wschodzie, około -4 stopni Celsjusza w centrum, na zachodzie i południu do 0 stopni Celsjusza nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko nad morzem okresami dość silny i porywisty, z kierunków południowych.
W nocy ze środy na czwartek oraz z czwartku na piątek najchłodniejszym rejonem Polski będzie północny wschód. Temperatura spadnie tam do około -14 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze kraju temperatura minimalna od -10 stopni Celsjusza do -6 stopni Celsjusza, jedynie nad morzem około -2 stopnie Celsjusza. Miejscami padać będzie śnieg, a na południu kraju możliwe są również opady deszczu ze śniegiem, a lokalnie też deszczu marznącego powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna w czwartek oraz piątek wyniesie od -5 stopni Celsjusza, -4 stopni Celsjusza na północnym wschodzie i w centrum do około 0 stopni Celsjusza na południu i 2 stopni Celsjusza nad samym morzem.
W sobotę i niedzielę możliwe jest ocieplenie. Noc z piątku na sobotę ponownie może być mroźna na północnym wschodzie, gdzie temperatura minimalna spadnie do -11 stopni Celsjusza. W weekend powinny przeważać opady deszczu i deszczu ze śniegiem, jedynie w sobotę na północy padał będzie śnieg. Miejscami możliwe są opady deszczu lub mżawki marznącej powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 stopni Celsjusza do 3 stopni Celsjusza, tylko w sobotę na północnym wschodzie od -3 stopni Celsjusza do -1 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko w sobotę na wybrzeżu dość silny i porywisty.
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.