Kryzys, który się wytworzył w związku z wojną za naszą wschodnią granicą, sprawił, że konieczne jest niesienie pomocy naszym siostrom i braciom zarówno tam jak i milionom uchodźców, którzy pozostawili wszystko co mieli i musieli udać się na tułaczkę – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej prezentującej opracowanie ISKK dotyczące pomocy Kościoła katolickiego w Polsce dla Ukrainy.
Bp Miziński podkreślił, że Kościół prowadzi pomoc uchodźcom z Ukrainy we współpracy z władzami samorządowymi. „Są realizowane transporty pomocy na Ukrainę, pomoc świadczona jest w m.in. parafiach, klasztorach, domach rekolekcyjnych, domach prywatnych” – zaznaczył.
Sekretarz generalny KEP podziękował wszystkim, którzy się w tę pomoc angażują: wiernym świeckim, którzy otworzyli swoje serca i domy, a także zakonom, osobom duchownym, samorządom i wszystkim ludziom dobrej woli w Polsce i za granicą. „Sprawdzianem miłości Boga jest miłość braterska” – dodał.
Ks. Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, wyjaśnił, że raport został przygotowany w oparciu o badanie w trzech grupach podmiotów: w parafiach katolickich i grekokatolickich, w zakonach żeńskich i męskich oraz obejmuje okres od 24 lutego do 31 marca br. „98 proc. parafii zaangażowało się w pomoc uchodźcom i najczęściej była to pomoc finansowa. 74 proc. parafii przekazało dary rzeczowe, a 45 proc. parafii zapewniło miejsca noclegowe” – stwierdził ks. Sadłoń.
Ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, przyznał, że suma wpłat zebranych przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne na pomoc Ukrainie przekroczyła 100 mln zł. „Ponad połowa tej kwoty jest już w diecezjach i środki te zapewniają wsparcie dla ukraińskich uchodźców w Polsce, ale także dla mieszkańców Ukrainy” – podkreślił ks. Iżycki. Dodał, że wartość wsparcia przekazanego w postaci darów rzeczowych wyniosła 136 mln zł.
Skala pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy, przebywającym na terytorium Polski (nie badano wsparcia kierowanego na teren Ukrainy), w okresie od 24 lutego do 31 marca 2022 roku wynosiła:
Skala pomocy udzielonej przez parafie:
Skala pomocy udzielonej przez zakony żeńskie:
Skala pomocy udzielonej przez męskie domy zakonne:
ISKK / BP KEP