Nabożeństwo pierwszych sobót dla dzieci, przygotowane we współpracy PKWP i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, przyciągnęło ogromną liczbę chętnych z całej Polski. Organizatorzy zarejestrowali ponad 7 tys. indywidualnych wejść na stronę www.smbf.pl, gdzie prowadzona była transmisja online.
Pierwsze soboty dla dzieci są częścią wielkiego modlitewnego szturmu. W odpowiedzi na agresję Rosji przeciwko Ukrainie z polskiej sekcji PKWP wyszła inicjatywa, by zaprosić najmłodszych do specjalnej edycji kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu”. Ks. prof. Waldemar Cisło podkreśla, że przed rokiem, 18 października, „tradycyjna formuła akcji połączyła serca 75 tys. dzieci z Polski i 35 tys. dzieci z Ukrainy”. „Ufamy, że to właśnie najmniejsi mają największy dostęp do skarbca miłosierdzia Bożego” – dodaje.
Pomysł specjalnej edycji dotarł do wszystkich biur krajowych ACN. W Polsce centrum inicjatywy jest Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. To tam w ostatnią sobotę zainaugurowano nabożeństwo pierwszych sobót; tam również dzieci w Wielkim Tygodniu spotkają się na różańcu w intencji pokoju.
Zaproszenie, by 2 kwietnia odpowiedzieć na zaproszenie Pani Fatimskiej, było skierowane do wszystkich. Transmisja online umożliwiała udział w wydarzeniu dzieciom z całej Polski. „Podczas nabożeństwa odnotowaliśmy ponad 7 tys. indywidualnych wejść na naszą stronę www.smbf.pl” – mówi Malwina Wyszyńska, koordynator kampanii modlitewnej. Dodaje, że „liczny ruch spowodował przesilenie serwerów”. Strona była przez pewien czas nieaktywna.
Na Krzeptówkach uczestnicy nabożeństwa odmówili różaniec, wzięli udział w medytacji i Mszy św. W treść orędzia z Fatimy najmłodszych wprowadził ks. Marcin Bieniasz SAC. W 1917 roku, gdy na wezwanie Matki Bożej odpowiadali Hiacynta, Łucja i Franciszek, dzieci były w wieku 7, 10 i 9 lat. Po 105 latach od tamtych wydarzeń w ślady pastuszków postanowili pójść ci, którzy dotarli do Sanktuarium w Zakopanem.
„Najmłodsi chętne podchodzili do mikrofonu, by odmówić Zdrowaś Maryjo. Tajemnice różańca były zarówno mówione, jak i śpiewane. Dzięki temu dzieci nie nudziły się, miały możliwość osobistego i aktywnego zaangażowania się w modlitwę” – wyjaśnia Malwina Wyszyńska. Dodaje, że w trakcie rozważań wyświetlony został film animowany. Dzieci zagłębiły się w pierwszą tajemnicę radosną: zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie. Poprzez obecność Scholi Fatimskiej w Sanktuarium miały szansę wybrzmieć pieśni maryjne.
Dzieci zostały zaproszone do tego, by kontynuować nabożeństwo w kolejnych miesiącach. Otrzymały książeczki, które są potwierdzeniem ich zaangażowania. „W książeczkach jest miejsce na kolejnych pięć podpisów. Osoby, które je zbiorą, zostaną wpisane do specjalnej Księgi Fatimskiej, która zostanie zawieziona do Fatimy; miejsca, gdzie w 1917 roku objawiła się Maryja małym pastuszkom” – podkreśla Malwina Wyszyńska z PKWP, która koordynuje kampanię „Milion dzieci modli się na różańcu”.
Od wielu dorosłych organizatorzy usłyszeli, że specjalna formuła pierwszych sobót dla dzieci pozwala również im włączyć się w modlitwę. Nabożeństwo przybrało formułę wspólnej modlitwy rodziców z najmłodszymi. Kolejne spotkanie zaplanowano na 7 maja. Wtedy także dostępna będzie transmisja online.
Na stronie www.smbf.pl udostępniony został specjalny film dla dzieci o historii objawień fatimskich. Może stanowić on początek przygody najmłodszych z nabożeństwem pierwszych sobót – zaznacza Malwina Wyszyńska.