Trwa wakacyjne pielgrzymowanie na Jasną Górę. To, co łączy przybywające do Częstochowy pielgrzymki piesze, rowerowe i biegowe, to modlitwa o pokój dla Ukrainy i świata oraz o dobre owoce synodu. Pielgrzymi podkreślają, że maryjny szlak to szkoła odpowiedzialności za Kościół i że wielką radość daje im poczucie bycia we wspólnocie oraz powrót do tradycyjnego pielgrzymowania po pandemii.
Pandemia sprawiła, że pątnicy z tym większą radością wyruszają w drogę na Jasną Górę. Chcą zaświadczyć o żywej wierze i być apostołami pokoju, który dać może tylko Chrystus. Błagają Maryję, by zatrzymała wojnę. „Myślę, że każdy potrzebuje, by łaska naszego Pana dotknęła jego wnętrza, bo wtedy nastąpi przemiana i przyjdzie pokój, którego wszyscy oczekujemy” – mówią Ukraińcy, którzy również biorą udział w pieszych pielgrzymkach.
Pielgrzymi piesi z Wadowic i krakowskiej Skałki tradycyjnie modlili się w drodze za Papieża, Kościół i ojczyznę oraz za rodziny. Obie pielgrzymki były niezwykle familijne, tylko w grupie skałecznej wśród 250 pątników, było aż czterdzieścioro dzieci.
„To jest naprawdę wzruszające, kiedy widzi się ojca z matką trzymających się za ręce podczas różańca i obok nich idące dzieci”. „Ja jestem Janek, to jest mój brat Leon. Wyruszyłem z moją mamą, pierwszy raz. No pewnie, że mi się podobało, bardzo. Dziadkowie, drudzy dziadkowie, wszyscy bardzo mocno wierzą. Bardzo się cieszę. Nie mogłem mieć lepszej rodziny”.
"Przeżyliśmy cud, dzięki Maryi został ocalony nasz najmłodszy syn z ciężkiej choroby i w taki sposób Jej dziękujemy”. „Na pielgrzymce jestem już dziesiąty raz, mam też szóstkę dzieci, więc jest co omadlać” – mówią pielgrzymi.
A pielgrzymowanie odbywa się wciąż w sztafecie pokoleń. To dziadkowie są często tymi, którzy przekazują wnukom wiarę.
Mariusz Pietrucha jest organizatorem Franciszkańskiej Pielgrzymki Rowerowej ze Wschowy w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, na pielgrzymkę zabiera córkę, a w tym roku także 3-letnią wnuczkę. „Jechała może 30-40 km dziennego etapu, tzn. w koszyczku. Także dawaliśmy radę”.
Jak podkreślają pielgrzymi obchodzony jutro ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych jest też okazją do wyrażenia modlitwą wdzięczności za ich świadectwo wiary.