Czas wielkiej łaski. Aż trzy odpusty zupełne w Triduum! Jak je uzyskać?

Kościół w czasie Triduum Paschalnego przygotował aż trzy możliwości uzyskania odpustu zupełnego. Można go ofiarować we własnej intencji lub za zmarłych. Podczas przeżywania liturgii warto pamiętać o tej łasce i wzbudzić w sobie odpustową intencję.

Triduum Paschalne to trzy święte dni, które przygotowują nas do świąt Wielkiej Nocy. Kościół na ten czas przygotował trzy możliwości uzyskania odpustu zupełnego, który można ofiarować za siebie lub osobę zmarłą. W „Enchiridionie Odpustów”, czyli wykazie odpustów z 1999 r., wymienione są warunki, które należy spełnić, żeby go uzyskać. Jak uzyskać odpust zupełny podczas Triduum Paschalnego?

  • W Wielki Czwartek: za pobożne odmówienie hymnu „Przed tak wielkim Sakramentem” podczas uroczystej repozycji Najświętszego Sakramentu po Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej (n. 7 § 1, 2o).
  • W Wielki Piątek: za pobożne uczestniczenie w liturgii Wielkiego Piątku połączone z adoracją Krzyża (n. 13, 1o).
  • W Wielką Sobotę: za odnowienie w czasie liturgii Wigilii Paschalnej przyrzeczeń chrzcielnych według formuły zatwierdzonej przez Kościół (n. 28 § 1).

Do uzyskania odpustu zupełnego każdorazowo wymagane są cztery warunki:

I. Godne przyjęcie Komunii Świętej, tj. po dobrze odprawionej sakramentalnej spowiedzi. Po jednej spowiedzi możliwe jest kilkukrotne uzyskiwanie odpustu, przy czym po jednym przyjęciu Komunii Świętej odpust można uzyskać tylko raz. Kolejny odpust wymaga kolejnego przyjęcia Najświętszego Sakramentu.
II. Wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego/
III. Modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego – Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo.
IV. Wykonanie określonego dzieła obdarzonego odpustem.

Pamiętaj, że poza wypadkiem niebezpieczeństwa śmierci, dziennie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny. Odpust zupełny to odpuszczenie wszystkich kar doczesnych, na jakie zasłużył grzesznik za swoje grzechy odpuszczone już co do winy w Sakramencie Pokuty. Wierny, który uzyskuje odpust dla siebie, może uniknąć kar czyśćcowych. Ten zaś kto ofiaruje go za zmarłych, może uratować jego duszę, jeśli ta przebywa w czyśćcu. „Odpust może uzyskać tylko ochrzczony, wolny od ekskomuniki, będący w stanie łaski uświęcającej przynajmniej pod koniec wypełniania przepisanych czynności. Aby zaś podmiot zdolny do uzyskania odpustów rzeczywiście je uzyskał, powinien mieć przynajmniej ogólną intencję zyskania odpustu oraz wypełnić w określonym czasie i we właściwy sposób nakazane czynności, zgodnie z brzmieniem udzielenia” – czytamy w „Enchiridionie Odpustów”.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama