Czego potrzebują dzieci? „Wysokogatunkowego” czasu poświęcanego im przez rodziców

Nasze dzieci potrzebują wielu rzeczy do tego, aby mogły się dobrze rozwijać. Najważniejsze jednak nie są edukacyjne zabawki czy atrakcyjne wycieczki, ale „wysokogatunkowy” czas, który poświęcają im rodzice

Anna Gnatyszyna mieszka w Kijowie, prowadzi ewangelicki Klub Dziecięcy i jest koordynatorką posługi dla dzieci w organizacji OneHope. Tak opisuje swe doświadczenia z własnymi dziećmi: „«Chodź, pokoloruj ze mną książkę», mała Emi ciągnęła mnie do stołu, podczas gdy ja próbowałam oponować. Dla mnie wspólne kolorowanie czy układanie puzzli wydawało się ogromną stratą czasu. W głowie miałam długie listy rzeczy do zrobienia i szukałam sposobu na to, by być blisko dziecka, ale jednocześnie dalej pracować”.

My, dorośli, liczymy wszystkie godziny, w których dzieci są w pobliżu, jako „spędzanie czasu razem”. Dorosłemu może się wydawać, że to, że jest po prostu w pobliżu dziecka, liczy się jako czas wspólny. A jednak mała Emi przerywała ciągle mamie pracę na telefonie i domagała się aktywnego udziału w jej dziecięcych zajęciach.

Ostatecznie chodzi o jakość czasu, który spędzamy z dziećmi, a nie o ilość godzin, kiedy jestem w pobliżu. „Wysokogatunkowy” czasu oznacza poświęcanie dzieciom niepodzielnej uwagi podczas wykonywania czynności, które lubią robić. Nie jest to coś skomplikowanego i wymagającego, ale raczej bycie z nimi w tym momencie.

To prawda, życie jest zabiegane, a my wszyscy – także ojcowie i matki – jesteśmy bardzo zajęci. Pomimo całej technologii i nowoczesnych lifehacków związanych z zarządzaniem czasem, nigdy nie mamy tyle wolnego czasu, ile byśmy chcieli. Jednak ten wysokogatunkowy czas spędzany z dziećmi nigdy nie jest stratą czasu. Wręcz przeciwnie - - jest to inwestycja w relacje, w charakter i rozwój intelektualny naszego dziecka, w jego pewność siebie i postrzeganie samego siebie.

„Chodź, pomóż mi”, Emi po raz kolejny przerywa pracę mamy. Anna odkłada telefon i bierze kredkę, aby kolorować obrazek z córką. Podczas kolorowania przytula ją, rozmawia z nią, słucha jej. Te 20 minut wspólnego czasu staje się najważniejszym punktem dnia małej Emi.

Czas wysokiej jakości to niekoniecznie długie godziny, ale raczej „intensywny” czas, który naprawdę ma znaczenie dla dziecka, w którym poświęcamy mu niepodzielną uwagę. Każda odrobina spędzonego w ten sposób czasu ma pozytywny wpływ na dziecko. Jak znaleźć wśród biegu życia takie chwile wysokogatunkowego czasu dla dziecka?

  • Po pierwsze, zmień swój sposób patrzenia na jakość czasu. Krótki, ale wysokogatunkowy czas spędzony z dzieckiem jest o wiele lepszy niż godziny, gdy tylko jesteś w pobliżu, ale rozproszony/rozproszona innymi zajęciami.
  • Wyłącz technologię, gdy jesteś z dzieckiem. Twoja uwaga jest dla dziecka najważniejsza. Nie zastąpią jej zabawki, kredki czy żadna elektronika.
  • Stwórz specjalne punkty dnia, które dla dziecka staną się swoistym codziennym rytuałem, jak np. przytulenie na pożegnanie, czytanie bajek przed snem czy wspólne dekorowanie stołu.
  • Zdecyduj się na krótkie przerwy w codziennych rutynowych zajęciach, aby wziąć udział w tym, co wtedy robi dziecko. Nie myśl wtedy „czas to pieniądz” – nie tracisz bowiem czasu, ale go zyskujesz!
  • Zawsze szukaj okazji, aby przytulić dziecko i powiedzieć mu „kocham cię”.
  • Słuchaj swojego dziecka. Liczą się zarówno słowa, które wypowiada, jak i jego mowa ciała.
  • Pamiętaj, że dzieci inaczej liczą czas niż dorośli. To, co nam może się wydawać chwilą, dla nich jest wiecznością.

 

Koniec końców – to co zostaje w pamięci i psychice dzieci – to przede wszystkim relacje z rodzicami i wysokogatunkowy czas spędzany z nimi. Nie da się tego zastąpić prezentami czy atrakcjami. Żadna zabawka ani urządzenie nie zastąpi dziecku rodzica. Jesteśmy stworzeni do relacji z innymi ludźmi – a w przypadku dzieci relacje z mamą i tatą są najważniejsze.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama