Fundusz Ochrony Środowiska będzie współfinansować budowę małych elektrowni jądrowych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie współfinansował budowę w Polsce małych elektrowni jądrowych, SMR-ów - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceprezes zarządu NFOŚiGW Artur Michalski.

 

W czwartek w siedzibie Funduszu, NFOŚiGW oraz spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisali umowę ws. współpracy przy małych elektrowniach jądrowych (SMR).

"Nasza współpraca będzie się opierać na tym, że będziemy wspólnie finansować to przedsięwzięcie i będziemy wspólnie dzielić koszty. (...) Oprócz tego, że jesteśmy instytucją rządową ministra klimatu i środowiska, a więc zapewniającą poparcie i współpracę ze strony rządu, to jesteśmy instytucją finansową" - powiedział Michalski.

Dodał, że NFOŚiGW stanie się współudziałowcem firmy, która będzie budowała w Polsce małe reaktory jądrowe poprzez jej dokapitalizowanie.

Michalski poinformował ponadto, że do dokapitalizowania przedsięwzięcia zostaną wykorzystane środki krajowe, którymi dysponuje Fundusz. "Dysponujemy środkami krajowymi i zagranicznymi, przede wszystkim unijnymi, (...) zaś to przedsięwzięcie zamierzamy opierać o środki krajowe" - powiedział.

Zaznaczył jednocześnie, że celem NFOŚiGW nie jest wchodzenie kapitałowe, "aby spółką dowodzić, aby spółką zarządzać".

"Naszym celem jest dofinansowanie aby to przedsięwzięcie miało stabilny kapitał. (...) Nie przewidujemy wchodzenia w większościowy udział, czy akcjonariat. Generalnie chodzi nam o to, żeby zapewnić bezpieczeństwo finansowe" – powiedział Michalski.

Obecny na konferencji wiceprezes Orlen Synthos Green Energy Dawid Jackiewicz przekazał, że pierwszy reaktor ma powstać przed rokiem 2030, a kolejnych kilkanaście w pierwszej połowie lat 30-tych. Dodał, że w drugiej połowie kwietnia tego roku zostaną zaprezentowane pierwsze potencjalne lokalizacje dla SMR-ów. Dodał, że moc jednego reaktora będzie wynosiła 300 MWe.

Z kolei wiceprezes Orlen Synthos Green Energy Rafał Kasprów powiedział, że ambicją spółki jest budowa w Polsce floty reaktorów typu SMR, a skala projektu powinna zminimalizować koszty budowy.

"Istotnym elementem cenowym w tym projekcie jest to, że mówimy o źródle ciepła i źródle prądu, które jest zdekarbonizowane. Dzisiaj ceny emisji CO2 wynoszą 90, momentami przekraczając 100 euro. W sytuacji kiedy budujemy bloki jądrowe wiemy, że nawet cena uprawnień, która jest dzisiaj powoduje, że ten reaktor w przeciągu 25 lat spłaciłby się z samych uprawnień za opłaty CO2, które są dzisiaj" - dodał Kasprów.

Strony zawartego w czwartek porozumienia mają uzgodnić cele środowiskowe do osiągnięcia, model ekonomiczny projektu i harmonogram jego realizacji, biznesplan oraz postanowienia umowy inwestycyjnej.

NFOŚiGW i Orlen Synthos Green Energy planują budowę w Polsce reaktorów typu BWRX-300. Jest to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy. GEH - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington.

Nad zastosowaniem technologii BWRX w Polsce pracuje od 2019 r. koncern Synthos. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy (SGE) została Partnerem Strategicznym GEH z zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. Współpracę z SGE w obszarze energetyki jądrowej nawiązał również PKN Orlen, tworząc spółkę Orlen Synthos Green Energy. W lipcu 2022 r. złożyła ona do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii dotyczącej technologii BWRX-300.

Przedsięwzięcie przewidziane w umowie zawartej pomiędzy NFOŚiGW i Orlen Synthos Green Energy zakłada, że w latach 2029-2036 w Polsce powstanie system elektrowni SMR o łącznej mocy około 10.000 MWe, przy czym każda mała siłownia jądrowa składać się będzie z co najmniej jednego bloku energetycznego o mocy elektrycznej 300 MWe i mocy cieplnej 870 MWt. Wstępnie planuje się budowę elektrowni SMR w 10 wytypowanych lokalizacjach. Projektowany okres eksploatacji każdego obiektu to 60 lat.

Spółka Orlen Synthos Green Energy, z którą NFOŚiGW podpisał umowę o współpracy, zajmuje się budową obiektów małej energetyki jądrowej przy wykorzystaniu reaktora BWRX-300 GE Hitachi. Firma dysponuje wyłącznym prawem do promowania, oferowania i wdrażania tej technologii w Polsce. (PAP)

 

autor: Łukasz Pawłowski, Michał Boroń

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama