Kamienowani i wtrącani do obozów. Red Week przypomni o losach chrześcijan na świecie

W najbliższą niedzielę rozpoczyna się tegoroczny Red Week, międzynarodowa kampania organizowana przez papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wiele obiektów na całym świecie zostanie oświetlonych na czerwono, symbolizując krew. Jest to próba zwrócenia uwagi na prześladowania chrześcijan.

W raporcie pt. „Wolność religijna na świecie” Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przedstawia dane, które obejmują 196 krajów. W 61, czyli w blisko 1/3, wolność religijna jest naruszana. Prześladowania występują w 28 państwach, dyskryminacja religijna w 33. Od 2021 r. w 40 krajach ludzie zostali zabici lub uprowadzeni z powodu swojej wiary, w 36 sprawcy rzadko lub nigdy nie są ścigani przez wymiar sprawiedliwości.

Dokument wśród głównych przyczyn prześladowań i dyskryminacji wymienia nacjonalizm etniczno-religijny, islamski ekstremizm i autorytarne rządy. Zwraca uwagę na dramatyczną sytuację chrześcijan w Afryce, naznaczonej potężną przemocą przez zbrodniczą działalność ekstremistów. Pokazuje, że „ceną” za współpracę z reżimami „ważnymi strategicznie” jest milczenie świata wobec naruszeń wolności religijnej.

Ukamienowana za wiadomość w WhatsApp

„Główne wnioski z raportu, zaprezentowane wcześniej, uzupełniamy o szczegółowe analizy, świadectwa prześladowanych. Dostarczamy dowodów na rosnącą kulturę bezkarności. Pokazujemy, jak krótka jest droga od milczenia do cichego przyzwolenia. Podajemy przykłady, gdzie zyski polityczne i finansowe skłaniają kraje do przymykania oczu na problem prześladowań” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W dokumencie znajdziemy m.in. historię 22-letniej studentki z Nigerii, ukamienowanej za wiadomość w aplikacji WhatsApp.

„Za zbrodnią stał tłum liczący ok. 200 osób. O śmierci kobiety usłyszał cały świat, ale żadnego ze sprawców nie osądzono” – podkreśla ks. prof. Cisło.

Duchowny zaznacza, że rodzina studentki przeniosła się na południe kraju. Podkreśla, że gdy po zbrodni agresywni muzułmanie zaatakowali kościoły, chrześcijanie drżeli przed rosnącą radykalizacją. Ks. bp Matthew Hassan Kukah z diecezji Sokoto mówił, że zabrakło powszechnego potępienia zabójstwa.

„Wielu islamskich ekstremistów i ich imamów przyklasnęło morderstwu, twierdząc, że było ono usprawiedliwione. Wzywali do przemocy wobec każdego, kto może domagać się prawnej sprawiedliwości wobec sprawców” – relacjonuje dyrektor PKWP.

Ekstremizm w szkole

Dokument pt. „Wolność religijna na świecie” stawia m.in. pytanie, czy Nigeria jest upadającą demokracją.

Wylicza, że w 2022 r. kraj zajął szóste miejsce w Globalnym Indeksie Terroryzmu, za Afganistanem, Irakiem, Somalią, Burkina Faso i Syrią. Chrześcijanie są w Nigerii religią większościową, jednak na terenach gdzie dominuje islam, ich sytuacja przypomina to, z czym mierzą się wyznawcy Chrystusa w Pakistanie.

„Pomoc Kościołowi w Potrzebie próbuje szukać przyczyn ekstremizmu. Znajdujemy je już na etapie edukacji szkolnej, co potwierdzają podręczniki, które wprost prowokują do dyskryminacji religijnej” – zauważa ks. prof. Cisło.

Wspomniany tekst pt. „Podręczniki szkolne a przyszłość wolności religijnej” jest częścią raportu wydanego przez PKWP. Czytelnicy dowiedzą się z niego, co stoi za emigracją chrześcijan z Libanu. Poznają, w jakich okolicznościach antychrześcijański reżim w Nikaragui aresztował bp. Rolando Alvareza, a także zderzą się z cenzurą Biblii, która miała miejsce w państwach europejskich.

Przedstawiciele innej organizacji wspomagającej chrześcijan Open Doors, szacują, że ponad 360 mln chrześcijan cierpi prześladowania z powodu swojej religii. Organizacja zwraca uwagę, że są miejsca, gdzie przyznanie się do praktyk religijnych grozi obozami lub śmiercią, a sama Biblia należy do ksiąg zakazanych.

Daniel Jankowski z Rzeczpospolitej komentuje, że to zatrważające, iż w XXI w., kiedy wolność jest odmieniana przez wszystkie przypadki, wciąż społeczności międzynarodowej nie udało się wywalczyć pełnego przestrzegania jednego z podstawowych praw człowieka, jakim jest wolność religii i sumienia.

„Problemem jest także to, że my, ludzie żyjący w wolności, zapominamy o uciskanych, nie wywierając odpowiedniej presji na decydentach w celu walki o prześladowanych. Choć chrześcijaństwo wciąż jest najbardziej prześladowaną religią świata, to prześladowania religijne dotyczą także innych wyznań, dlatego ta walka nie powinna budzić czyjejkolwiek wątpliwości” – dodaje dziennikarz.

« 1 2 »

reklama

reklama

reklama

reklama