Marsz Niepodległości: mało incydentów i spokojna atmosfera

„Na tę chwilę zatrzymano 56 osób, zabezpieczono ponad 1100 środków pirotechnicznych” – powiedział na briefingu podsumowującym Marsz Niepodległości podinsp. Sylwester Marczak. Zaznaczył, że był to jeden z bezpieczniejszych Marszów.

Rzecznik przekazał, że osoby zatrzymano zarówno przed, jak i w trakcie odbywającego się marszu. Byli to zarówno Polacy oraz obcokrajowcy.

„Dużo osób zostało zatrzymanych w czasie czynności wyprzedzających, ale także w trakcie trwania wydarzenia. Mamy np. osobę zatrzymaną, która kierowała pojazdem pomimo obowiązującego zakazu, ale też osoby, które posługiwały się fałszywym dokumentem” – wyjaśnił Marczak.

Podkreślił, że komendant główny policji tradycyjnie skierował do Warszawy duże siły i środki do wsparcia działań zmierzających do zabezpieczenia centralnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, ale także Marszu Niepodległości.

„Mamy do czynienia ze spokojnym zgromadzeniem. Pojawiały się incydenty, takie jak zawsze” – powiedział rzecznik KSP. Wyjaśnił, że chodzi o odpalane race, czy sytuację, gdy trasę marszu zablokowali aktywiści klimatyczni.

„Łącznie sześć osób usiadło na trasie. Zgodnie z przepisami organizator zwrócił się z żądaniem opuszczenia trasy przemarszu, osoby nie posłuchały. Stąd wniosek organizatora do policji o usunięcie tych osób. Działania zostały podjęte, użyto siły i przeniesiono te osoby w miejsce bezpieczne. Będą w tym przypadku skierowane wnioski do sądu o ukaranie” – poinformował.

Przekazał, że najpoważniejszy incydent, do którego doszło, to zrzucanie przez grupę osób przechodzących mostem Poniatowskiego rac w kierunku stacji benzynowej, znajdującej się pod mostem. „Cztery osoby zostały zatrzymane, są z nimi prowadzone czynności” – zrelacjonował.

„Większość zatrzymanych osób, około czterdziestu, to takie, które posiadały narkotyki. Kolejny raz, duża liczba osób zatrzymanych to te, które były poszukiwane” – powiedział.

Zaznaczył jednak, że dużo materiałów pojawia się już po zakończeniu wydarzeń. „Nie zdziwią się, że one pojawią. Będą poddawane szczegółowej analizie a następnie poddane ocenie prawno-karnej ze strony prokuratury” – zaznaczył.

Marczak pytany był o incydent palenia flag Unii Europejskiej i tęczowej.

„Jeśli chodzi o palenie flagi, to musimy zwrócić uwagę na przepis mówiący, skąd ta flaga pochodzi, jakie warunki muszą być spełnione, żeby można było mówić o kwalifikowaniu, jako konkretne przestępstwo. To będziemy analizować” – skomentował dodając, że najważniejsze jest bezpieczeństwo osób, a później zabezpieczenie mienia.

Przekazał, że działania polegające na kontroli pirotechnicznej zakończyły się negatywnie. „Nie znaleziono niczego” – przekazał.

Ocenił, że z perspektywy policji z lat wcześniejszych, to był jeden z bezpieczniejszych Marszów Niepodległości. Ostateczny raport może być najwcześniej jutro rano, ale to też nie będą liczby ostateczne.

„Jak to wynika z doświadczeń, bywało tak, że nawet kilka dni, czy tygodni po wydarzeniu dochodziły nam kolejne przestępstwa” – dodał.

Podkreślił, że w Warszawie w tym czasie było kilka tysięcy policjantów. „Było to jedno z największych zabezpieczeń, biorąc pod uwagę siły policji, w ostatnich latach” – podkreślił.

Podinsp. Marczak nie podał liczby uczestników Marszu Niepodległości. Prezydent Warszawy przekazał wcześniej, że było ich ok. 40 tysięcy.

autorka: Marta Stańczyk

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama