Michał Szymanowicz, reżyser: Film „Będziesz miłował” to biografia niezwykłego człowieka żyjącego w niezwykłych czasach

Film „Będziesz miłował” o bł. Stefanie Wyszyńskim zdobywa kolejnych widzów. 9 marca odbył się pokaz w Watykanie dla dyplomatów i hierarchów, a 10 marca odbędzie się projekcja po polsku w auli Jana Pawła II na via Delle Botteghe Oscure 15 w Rzymie.

Jak powiedział w rozmowie z Opoką Michał Szymanowicz, reżyser, film jest jednym z całego cyklu produkcji, w których za pomocą znanych postaci opowiadana jest historia Polski. 

„Z jednej strony jest to opowieść o kardynale, który stawił czoła czerwonemu imperium, które wówczas Polskę zalewało, a z drugiej strony przemycamy fakty z naszej historii i opowiadamy to tak, jak chcielibyśmy, żeby było to opowiedziane. Nie wszyscy znają tę historię. Często spotykam się z tym, że na Zachodzie ludzie myślą, że powstanie warszawskie to było powstanie w getcie. Chcemy tę historię opowiedzieć po swojemu. Film jest przeznaczony dla widzów zagranicznych. Głównym odbiorcą filmu miał być widz z Amerykanki Północnej i Ameryki Południowej, widz, który nie zna historii Polski i będzie chciał obejrzeć film o ważnej postaci polskiego Kościoła. Myślę, że się udało” – powiedział. 

Podkreślił, że największym wyzwaniem było znalezienie filmowych materiałów archiwalnych z życia kard. Wyszyńskiego. Twórcom zależało, żeby nie opowiadać filmu scenami fabularyzowanymi ani samymi zdjęciami, więc szukali nagrań. Jak przyznał reżyser, poszukiwania nie były łatwe. 

„Jest to związane z naszą historią, ponieważ większość rzeczy przedwojennych poszła z dymem w czasie drugiej wojny światowej, a po wojnie nie byliśmy na tyle bogatym społeczeństwem, jak społeczeństwa zachodnie, gdzie kamery były częściej spotykane. Ale udało się dużo tych archiwaliów znaleźć. Najbardziej jestem zadowolony z tego, że udało się znaleźć archiwalne nagranie ze sceny, w której posągowi Matki Boskiej wypada z ręki berło. Jak wypadało to berło, to biskup Wojtyła je złapał, a Wyszyński powiedział do niego: «Chyba Matka Boska chce ci władzę przekazać». Myślałem, że to trochę naciągana opowieść, ale się okazało, że istnieje nagranie i ono znalazło się w filmie «Będziesz miłował»” – opowiadał.

Dodał, że te archiwalia są rozsiane po całej Polsce, ale nawet po świecie. Niektóre materiały udało się uzyskać np. w włoskiej telewizji, ale też z IPN czy TVP. Część z nich jest nadal nieskatalogowana, co utrudnia poszukiwania, ale na potrzeby filmu udało się znaleźć odpowiednie materiały. 

Jak tłumaczył, nie traktuje filmu „Będziesz miłował” jako filmu stricte religijnego skierowanego do konkretnej grupy odbiorców, ale jako „biografię niezwykłego człowieka w niezwykłych czasach”. 

„Oczywiście nie da ukryć, że Wyszyński był kardynałem, więc siłą rzeczy był związany z religią. Ale znam relacje ludzi, którzy nie są religijni i oglądali ten film z zapartym tchem. To jest fajne, bo można się dowiedzieć też czegoś o historii Kościoła, o samym Wyszyńskim, a to jest część historii Polski. Powinno się znać historię naszego kraju” – powiedział. 

„Będziesz miłował. Rzecz o bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim” to dokument wyprodukowany przez Fundację Opoka, pokazujący życie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na tle historii Polski. W filmie ukazana została niezłomna postawa kard. Wyszyńskiego wobec panującego po II wojnie światowej systemu komunistycznego, jego zaangażowanie w obronę godności człowieka, odważne upominanie się o podstawowe prawa każdej istoty ludzkiej. W inscenizacjach pokazano kontekst czasów PRL, atmosferę ciągłej presji i osaczenia.

Polska premiera filmu odbyła się 22 lutego 2022 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej. Za emisje filmu odpowiada sieć EWTN, która posiada 11 globalnych kanałów telewizyjnych. Według szacunków film dotarł już do ponad 20 mln gospodarstw domowych na świecie. W ubiegłym roku film Fundacji Opoka otrzymał nominację do nagrody Totus Tuus przyznawanej przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Dokument z rąk Ambasadora  Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej w ubiegłym roku otrzymał także papież Franciszek. 9 marca odbył się pokaz filmu w Watykanie dla dyplomatów i hierarchów, a 10 marca dla Polonii w Rzymie. 

Dokument powstał w ramach projektu „Polska energia zmienia świat” przy współpracy z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. Partnerami filmu są: Fundacja PGE, Fundacja PKO Banku Polskiego, Fundacja ENEA, Fundacja TAURON.

***

Projekt „Polska Energia zmienia świat – przygotowanie i  pokaz filmu dokumentalnego o bł. Stefanie Kardynale Wyszyńskim pt. «Będziesz miłował» we Włoszech"  został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PGE.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama