W kościele św. Wawrzyńca w Parlinie 11 października poświęcono obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, pędzla Beaty Stankiewicz. Świątynia, to perła XVII-wiecznej architektury drewnianej i jednocześnie jeden z najstarszych przykładów drewnianego budownictwa sakralnego Wielkopolski.
Prymas Polski abp Wojciech Polak w obecności licznie zgromadzonych wiernych poświęcił 11 października nowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, pędzla Beaty Stankiewicz dla XVII-wiecznego kościoła św. Wawrzyńca w Parlinie k. Inowrocławia. Obraz uznanej krakowskiej malarki odznacza się współczesną estetyką, został namalowany specjalnie do neobarokowego ołtarza głównego na zamówienie proboszcza ks. Mirosława Kaczmarka, w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa”.
„Obraz Madonny z Dzieciątkiem umieszczony dziś w tutejszym ołtarzu wyraża nie tylko zmysł wiary ale i jak wskazywał kardynał Joseph Ratzinger ujawnia nowe człowieczeństwo wiary. Papież Ratzinger przypominał, że wśród podstawowych zasad sztuki związanej z liturgią jest ta, która mówi, że obrazy, które przedstawiają wspólną historię Boga i ludzi, nie tylko ukazują wydarzenia z przeszłości, ale wyrażają tym samym wymiar teraźniejszości; są w ścisły sposób związane z liturgicznym działaniem. Nie są i nie będą obiektem z przeszłości, bo kościół nie jest przecież żadnym skansenem czy muzeum. Są i będą żywą przestrzenią wiary i spotkania”– powiedział abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
Dariusz Karłowicz pomysłodawca projektu i prezes Fundacji Świętego Mikołaja zaznaczył, że cieszy się z rozpoczęcia projektu w niewielkim Parlinie. Nie tylko ze względu na niezwykłą urodę tutejszego kościoła, nadzwyczajną życzliwość proboszcza i parafian, ale i dlatego, że odtąd nikt już nie będzie mógł powiedzieć, że na podobne przedsięwzięcie «nasza parafia jest za mała» albo, że «u nas to niemożliwe».
«Malowanie katolicyzmu od nowa» nie jest i nie chce być projektem elitarnym, uniwersyteckim, wyłącznie wielkomiejskim – podkreślił Karłowicz
Z kolei ks. Mirosław Kaczmarek proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Parlinie dodał, że choć obraz jest w parafii zaledwie chwilę, wygląda jakby wisiał tu od zawsze. Do zmiany wystroju malarskiego prezbiterium zachęcał miejscowego proboszcza diecezjalny konserwator zabytków. Pierwotny obraz Madonny z Dzieciątkiem został skradziony z ołtarza jeszcze w latach 90., a obraz Jezusa Miłosiernego parafia posiada tylko w formie wydruku.
„Zawsze czułem, że to ma wielkie znaczenie, w jakich warunkach odprawiamy liturgię. Warto, aby właśnie w takim starym kościele, gdzie całe wieki ludzie przychodzili na modlitwę, odnawiali i odbudowywali tę świątynię ze zgliszczy, ponownie wybrzmiał głos współczesności. Jak za sto lat ktoś odwiedzi nasz kościół, zobaczy dialog epok”– podkreśla ks. Kaczmarek.
Odsłonięcie wizerunku Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus jest pierwszym etapem zmiany wystroju kościoła św. Wawrzyńca w Parlinie. Docelowo w zabytkowym prezbiterium znajdą się trzy obrazy namalowane ręką Beaty Stankiewicz. Obok Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, zawisną wizerunki Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Bolesnej. Artystka zapowiada, że układ obrazów i postaci będzie tworzyć jedną kompozycję. Obecna świątynia powstała z fundacji kapituły gnieźnieńskiej w XVII wieku. Późnobarokowy wystrój składa się z ołtarzy: głównego i dwóch bocznych. Na belce tęczowej umieszczony jest krucyfiks z pierwszej połowy XVI wieku.
Odnowienie wystroju kościoła św. Wawrzyńca jest finansowane w drodze zbiórki społecznościowej. Jest to prawdopodobnie pierwsza ogólnopolska zbiórka na współczesną dekorację malarską w zabytkowym obiekcie sakralnym.
Czytaj także: Matka Boska „z piegami”. Wywiad z malarką w przeddzień uroczystości w Parlinie
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.