Namalowany około 1890 roku obraz uchodził za zaginiony, ponieważ po raz ostatni był pokazywany publicznie w 1890 roku na wystawie w Glaspalast w Monachium. Znany monachijski krytyk, Friedrich Otto Pecht nazwał go „przecudnym”.
Obraz Henryka Siermiardzkiego zatytułowany „U źródła" jest sensacją jesieni tegorocznego sezonu turystycznego w Zamku Królewskim w Niepołomicach.
Dzieło przekazał w depozyt Muzeum Narodowemu w Krakowie prywatny kolekcjoner, a muzeum udostępniło je w galerii zamkowej Sukiennice 2.
Obraz będzie eksponowany w zamkowej galerii malarstwa, która jest kontynuacją wielkiej wystawy „Sukiennice w Niepołomicach” (2007-2010), kiedy to do zamku zostały przeniesione w całości zbiory Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach na czas jej remontu.
Na tle wielkich malowideł rozchwytywanych w Europie rozmiary obrazu eksponowanego w Niepołomicach prezentują się skromniej: 80 × 60 cm. Mimo tego „U źródła" jest dziełem, które samo w sobie stanowi ogromną wartość ze względu na tematykę i jej ujęcie.
Obraz należy do grupy dzieł idylli i sielanek wyróżnionych przez grono badaczy spuścizny po Henryku Siemiradzkim.
Źródło: Muzeum Niepołomickie
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.