Czternaście encyklik św. Jana Pawła II w formie audio można odsłuchać na naszym portalu. „Nauczanie polskiego papieża jest jak studnia bez dna. Można z niej pić bez końca. W najbliższą niedzielę należy iść na marsz w obronie czci św. Jana Pawła, ale też słuchać jego nauki” – zwraca uwagę ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny portalu Opoka.
W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II wydał czternaście encyklik. Wszystkie papieskie dokumenty dostępne do tej pory na portalu Opoka w formie tekstowej, można teraz odsłuchać. To owoc współpracy Opoki z Wydawnictwem Paulinianum. Każda encyklika podzielona jest na rozdziały czytane przez artystów i dziennikarzy: Dariusza Kowalskiego, Marcina Kwaśnego, Andrzeja Mastalerza, Zbigniewa Moskala, Rafała Porzezińskiego, Jerzyego Zelnika i Wojtka Żołądkowicza. By je odsłuchać, wystarczy wejść na opoka.org.pl/Encykliki-audio lub wybrać jeden z linków poniżej.
„Od początku naszą misją było gromadzenie dokumentów Kościoła: encyklik, adhortacji, listów apostolskich, orędzi, przemówień, homilii, dokumentowanie papieskich pielgrzymek. W ciągu 25 lat istnienia serwisu zebraliśmy pokaźną bibliotekę z nauczaniem trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka” – mówi Maciej Górnicki, redaktor serwisu. „Zebrane przez nas i przetłumaczone na język polski dokumenty są dostępne w całości dla naszych czytelników. Zależy nam, by nauczanie Kościoła dostępne było dla jak największej grupy odbiorców, dlatego do tekstów papieskich encyklik dołączyliśmy także nagranie audio. Co tydzień na Opoce w ramach cyklu „Posłuchaj Jana Pawła II” będziemy promować jedną z encyklik, zachęcając w jej redakcyjnym opracowaniu do sięgnięcia do papieskiego nauczania – dodaje.
Pierwszą encykliką papieża Polaka jest „Redemptor hominis”, która ukazała się w marcu 1979 roku. Jan Paweł II wspomina w niej chwilę wyboru na stolicę Piotrową i zarysowuje program swojego pontyfikatu. Pisze też o drodze, którą powinien kroczyć Kościół. „Człowiek jest pierwszą drogą, po której winien kroczyć Kościół w wypełnianiu swojego posłannictwa, jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła, drogą wyznaczoną przez samego Chrystusa, drogą, która nieodmiennie prowadzi przez Tajemnice Wcielenia i Odkupienia” – pisze papież. Kolejne encykliki Jana Pawła II poświęcone są m.in. Duchowi Świętemu, Maryi, miłosierdziu Bożemu, obronie życia, sprawom społecznym, nauczaniu moralnemu Kościoła, posłannictwu misyjnemu czy ekumenizmowi. Ostatnia z nich – „Ecclesia de Eucharistia” – ukazała się w kwietniu 2003 roku. Ojciec Święty przypominał w niej m.in., że „Kościół rodzi się z tajemnicy paschalnej. Właśnie dlatego Eucharystia, która w najwyższym stopniu jest sakramentem tajemnicy paschalnej, stanowi centrum życia eklezjalnego”.
Prof. o. Jarosław Kupczak OP, wykładowca na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie zwraca uwagę, że w czasach moralnego chaosu, w nauczaniu św. Jana Pawła II zawartym w encyklikach można odnaleźć punkt odniesienia.
„Powinniśmy do nich często sięgać. Dotyczy to nie tylko biskupów, księży czy teologów, ale każdego wierzącego człowieka, który w czasach, które papież Benedykt XVI nazwał „dyktaturą relatywizmu”, szuka prawdy – mówi dominikanin. „Mogą one służyć modlitwie i medytacji. Dzięki słuchaniu, czytaniu i rozmyślaniu nad papieskimi dokumentami na nowo podejmujemy dialog ze św. Janem Pawłem II, na nowo włączamy się w to wielkie dzieło jego pontyfikatu i żywy nurt wiary Kościoła” - podkreśla.
O. Kupczak podkreśla, że najistotniejszym powodem, dla którego warto sięgnąć do papieskiego nauczania jest ukazane w nich źródło naszej wiary – nauka Chrystusa.
„Żyjemy w kulturze chaosu, zacierania rozróżnienia między prawdą i fałszem, dobrem i złem, pięknem i brzydotą. To zamieszanie prowadzi współczesnego człowieka do dezorientacji i zatracenia punktów odniesienia. Także wobec różnych sprzecznych opinii i wypowiedzi nierzadko ludzi Kościoła: biskupów i kapłanów, wierzący nie zawsze wiedzą na jakich prawdach oprzeć swoje życie i jak postępować. Tym bardziej jesteśmy wdzięczni redaktorom serwisu Opoka za udostępnienie zarówno testów, jak i zapisów audio papieskich encyklik, które w jasny i przejrzysty sposób ukazują nam źródło naszej wiary, jakim jest Chrystus – dodaje.