PSP: w weekend ponad 1,1 tys. pożarów traw; najwięcej na Mazowszu i w Małopolsce

Niestety wiosenny proceder wypalania traw już się rozpoczął. W ostatni weekend odnotowaliśmy ponad 1,1 tys. pożarów traw oraz 30 pożarów lasów – poinformował rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że najwięcej razy strażacy musieli interweniować na Mazowszu oraz w Małopolsce.

Według statystyk przekazanych przez PSP podczas ostatniego weekendu, 18-19 marca strażacy odnotowali 1151 pożarów traw oraz 30 pożarów lasów. „Najwięcej w woj. mazowieckim (152), małopolskim (143) i woj. podkarpackim i świętokrzyskim – po 130” – podał bryg. Karol Kierzkowski.

Przekazał przy tym, że do największego pożaru traw w miniony weekend doszło w woj. lubelskim, gdzie ogień objął 12 hektarów.

„Od początku roku strażacy interweniowali już ponad 2800 razy w związku z pożarami traw. Niestety w tym roku mieliśmy już jedną ofiarę śmiertelną” – podkreślił. Dodał, że do tragicznego zdarzenia doszło 7 marca 2023 w dzielnicy Gorzków w Nowym Sączu przy ul. Gucwy, gdzie płonęły zarośla i trawy. W pogorzelisku strażacy odnaleźli ciało mężczyzny.

Przypomniał, że zgodnie z ustawą o ochronie przyrody za wypalanie traw grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 tys. zł. „A jeżeli komuś się coś stanie to podpalaczowi grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat, więc są to bardzo poważne konsekwencje” – wyjaśnił.

Dodał, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym, m.in. do wyjałowienia ziemi i zahamowania naturalnego rozkładu resztek roślinnych oraz asymilacji azotu z powietrza.

„Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt” – zaznaczył. Podkreślił, że wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób.

W 2022 roku w całym kraju strażacy odnotowali 48 232 pożary traw, w których zginęło 12 osób, a 127 odniosło obrażenia. Straty finansowe spowodowane pożarami traw oszacowano na ponad 45,6 mln zł. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama