Słowenia: tak dla małżeństw jednopłciowych i adopcji dzieci w takich związkach - wbrew woli społeczeństwa

Pary tej samej płci w Słowenii mogą teraz oficjalnie zawierać związek małżeński. Stosowna poprawka prawna weszła w życie we wtorek, otwierając jednocześnie drogę do adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

Tym samym Słowenia staje się pierwszym krajem byłego bloku wschodniego, który szeroko otwiera możliwość zawierania związków małżeńskim parom tej samej płci, pomimo sprzeciwu społecznego w tym kraju.

Nowelizacja prawa zmieniła Kodeks Rodzinny, który do tej pory definiował małżeństwo jako związek jednego mężczyzny i jednej kobiety. Teraz stosowny zapis mówi jedynie o życiowym związku dwóch osób. Co więcej, kodeks rodzinny pozwala od teraz parom tej samej płci na adopcję dzieci. Oznacza to, że słoweńskie prawo nie rozróżnia już par heteroseksualnych i homoseksualnych, bez względu na to, czy żyją w małżeństwie, czy w innej formie kohabitacji.

Zmiany w Kodeksie Rodzinnym oznaczają, że obecne związki partnerskie można dość łatwo przekształcić w małżeństwa. Partnerzy żyjący w zarejestrowanym związku partnerskim mają sześć miesięcy na złożenie w rejestrze oświadczenia, że chcą zostać partnerami w związku małżeńskim.

Pod dyktando tęczowego lobby

Ze zmian cieszą się zwłaszcza politycy Partii Lewicy i członkowie organizacji LGBT Legebitra. Poniedziałek nazwali dniem szczególnym - informuje RTV Slo. Luka Mesec, minister pracy, rodziny, spraw społecznych i równych szans, twierdzi, że dzięki tej nowelizacji nikt nic nie traci, „ale zyskuje ta mniejszość, która była dyskryminowana przez całą historię”.

Aby uczcić wprowadzenie możliwości zawierania małżeństwa dla wszystkich, ministerstwo pracy i rząd udekorowały swoje sieci społecznościowe tęczowymi kolorami. Również na budynku ministerstwa została podniesiona tęczowa flaga.

Bez referendum

Droga do otwarcia małżeństwa dla par tej samej płci była drogą z wieloma przeszkodami. Dopiero w zeszłym miesiącu Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że nie można zorganizować zaplanowanego referendum dotyczącego tej kwestii. Konserwatywny ruch obywatelski „Chodzi o dzieci” chciał przeprowadzić referendum przeciwko decyzji parlamentu o dopuszczeniu par homoseksualnych do małżeństwa i adopcji dzieci. Jednak siedmiu z ośmiu sędziów orzekło, że referendum to byłoby niekonstytucyjne.

W maju 2022 roku Sąd Konstytucyjny zmusił słoweński parlament do otwarcia małżeństw dla par tej samej płci. Zdaniem sędziów ówczesne przepisy dyskryminowały pary homoseksualne, jak pisze Spiegel. Trybunał nakazał słoweńskiemu parlamentowi zmianę prawa w ciągu sześciu miesięcy.

W odpowiedzi rząd przygotował projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego. W październiku Zgromadzenie Narodowe przyjęło projekt przy 48 głosach za i 29 przeciw.

 

źródło: RTV Slo, Spiegel, CNE

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama