Odsłonięcie obrazu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów miało miejsce podczas niedzielnych uroczystości. Widzimy na nim Wiktorię i Józefa Ulmów wraz z dziećmi. Zarówno postaci, jak i kolorystyka obrazu oddają ciepło rodzinne ich domu oraz miłość panującą pomiędzy błogosławionymi.
Postaci umieszczone są w wiejskim krajobrazie Markowej (miejscowości, w której mieszkała oraz zamordowana została cała rodzina). W tle letniego pejzażu, po lewej stronie znajduje się dom Ulmów, a po prawej – pasieka pszczół oraz sad, którymi zajmował się Józef Ulma.
Na głównym planie widoczna jest cała rodzina Ulmów. Wiktoria namalowana w stanie błogosławionym, trzyma na swoich rękach córkę Marysię. Obok Wiktorii – Józef, głowa rodziny, przedstawiony z gałązką palmową, która jest symbolem ich męczeńskiej śmierci. Dalej, jak czytamy na łamach KAI: „Dziewczynka po lewej stronie – Stasia trzyma białą lilię, symbol czystości i niewinności, chłopczyk na środku – Antoś pokazuje swojej siostrze Basi krzyżyk zrobiony z patyków. Krzyż ten jest symbolem poświęcenia i ofiary Chrystusa dokonanej z miłości do człowieka, a w tym przypadku oznacza także oddanie życia przez Samarytan z Markowej z miłości do drugiego człowieka. Pomiędzy rodzicami widać także dwóch starszych synów Władzia i Frania”.
Nad głowami rodziców oraz dzieci namalowane są aureole. Warto zwrócić uwagę, że również nad dzieckiem znajdującym się w łonie Wiktorii, obecny jest ten symbol. Podczas uroczystości beatyfikacyjnej kard. Semeraro zauważył, że najmłodsze dziecko „przychodziło na świat w chwilach męczeńskiej śmierci matki”. Dodał również, że Ulmowie „żyli w świętości nie tylko małżeńskiej, ale również rodzinnej”.
Autorem obrazu beatyfikacyjnego wykonanego w technice olejnej jest Oleg Czyżowski, urodzony we Lwowie, aktualnie mieszkający w Chmielniku k. Rzeszowa. Artysta w swojej twórczości skupia się głównie na tematyce religijnej oraz portretach. Ukończył studia na ASP w Krakowie.
Źródła: KAI, Aleteia
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.