Wiceszef MSWiA rozmawiał z komisarzem UE o pomocy Ukrainie po zniszczeniu tamy na Dnieprze

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki rozmawiał z komisarzem UE ds. zarządzania kryzysowego Janezem Lenarcziczem o pomocy Ukrainie po zniszczeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze. Poprosiłem o zintensyfikowanie działań pomocowych oraz zadeklarowałem wsparcie naszego hubu logistycznego – wyjaśnił PAP.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało w środę, że wiceminister rozmawiał telefonicznie z Lenarcziczem w sprawie pilnego uruchomienia Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności w związku ze zniszczeniem przez Rosję tamy na Dnieprze.

„Potwierdziłem u komisarza złożenie przez stronę ukraińską zapotrzebowania i wniosku o uruchomienie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Przekazałem także informację na temat aktualnej sytuacji w regionie oraz o udzielonej już przez nasz rząd pomocy. Poprosiłem również o zintensyfikowanie działań pomocowych oraz zadeklarowałem wsparcie naszego hubu logistycznego” – wyjaśnił PAP Bartosz Grodecki.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował wcześniej w środę, że w związku z dramatyczną sytuacją ludności cywilnej po wysadzeniu przez Rosję zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce Ukrainie zostanie przekazany sprzęt do Państwowej Straży Pożarnej. To 10 cystern na wodę o pojemności 18 tys. litrów, a także 10 pomp wysokiej wydajności około 12 tys. litrów na minutę każda.

O zapotrzebowanie rzeczowe strona ukraińska wystąpiła za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) w ramach unijnego mechanizmu. MSWiA przypomniało w środę, że Polska od 2022 roku zabiegała o wsparcie dla Ukrainy we wstąpieniu do tego systemu.

Władze Ukrainy poinformowały, że Rosjanie wysadzili w nocy z poniedziałku na wtorek zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Według władz ukraińskich zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona i może to być „największa katastrofa technologiczna od dziesięcioleci”. Wszystkie służby ukraińskie postawione są w stan gotowości, trwa ewakuacja ludności z terenów zagrożonych zatopieniem.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama