Muzeum Historii Polski ma nowego dyrektora pomimo apeli Rady Muzeum i Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum

Dr hab. Marcin Napiórkowski zostanie powołany na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Polski w Warszawie. Zastąpi on odwołanego w środę Roberta Kostrę, który kierował placówką od 2006 r. Minister kultury Hanna Wróblewska pozostała głucha na apele zarówno Rady Muzeum Historii Polski, jak i Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum. Rządowa miotła jest nieubłagana, nie liczą się racje merytoryczne.

W środę dr hab. Marcin Napiórkowski potwierdził, że otrzymał propozycję kierowania Muzeum Historii Polski. Jest on semiotykiem kultury specjalizującym się w temacie mitologii współczesnej, pamięci zbiorowej i kultury popularnej.

„Prowadzi zajęcia z antropologii kultury, historii filozofii i filozofii kultury oraz wykład dla obcokrajowców zainteresowanych poznaniem polskiej kultury pt. Poland 101: Beginner’s Guide to Polish Culture, History and Society" – czytamy w biogramie Napiórkowskiego na stronie internetowej Instytutu Kultury Polskiej, gdzie prowadzi zajęcia z antropologii kultury, historii filozofii i filozofii kultury. W 2010 r. obronił doktorat z filozofii w Polskiej Akademii Nauk, w 2015 r. uzyskał habilitację w dziedzinie nauk humanistycznych jako kulturoznawca.

Od 2014 r. kieruje projektem badawczym „Współczesna polska kultura wernakularna w perspektywie porównawczej. Pamięć – wyobraźnia – praktyki oporu" (realizowany przez Uniwersytet Warszawski, University of Michigan i Pennsylvania State University). W latach 2015-2016 realizował także projekt „Pamięciowy wymiar transformacji ustrojowej w świetle uchwał komemoratywnych Parlamentu RP podejmowanych w latach 1989-2014".

O jego profilu światopoglądowym może świadczyć lista czasopism, w których publikował teksty. Należą do nich „Tygodnik Powszechny", „Więź", „Znak", „Kultura Współczesna", „Gazeta Wyborcza" i „Krytyka Polityczna".

W lipcu tego roku mówił:

„Dzisiaj, kiedy myślimy o pamięci zbiorowej, bardzo często myślimy w kategoriach monofonii – co zrobić, żeby brzmiał jeden prawdziwy głos, żeby te pozostałe głosy, pozostałe wyobrażenia zagłuszyć, usunąć z tego spektrum. Myślimy, jaka powinna być jedyna słuszna narodowa polityka pamięci, i te inne eliminujemy. Różne strony politycznych, społecznych sporów wchodzą w tę samą formułę – «my czy oni», jak zwyciężyć, jak być głośniejszym, jak wyprzeć ze wspólnej przestrzeni inne głosy. A przecież pamięć i wspólnotowe świętowanie w ogóle nie musi takie być".

W środę dotychczasowy dyrektor MHP Robert Kostro potwierdził PAP, że został odwołany ze stanowiska. Jego kadencja na stanowisku dyrektora MHP miała kończyć się w 2027 r.

O pozostawienie Kostro na stanowisku apelowała m.in. Rada Muzeum Historii Polski.

„Doceniając dotychczasową pracę Roberta Kostro i mając na uwadze dobro Muzeum zwracamy się z prośbą o ponowne rozważenie decyzji jego odwołania ze stanowiska dyrektora przed upływem kadencji" – napisała do ministry kultury Hanny Wróblewskiej przewodnicząca Rady Muzeum Historii Polski dr hab. Jolanta Choińska-Mika.

Podobny apel wystosował także Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski, który zaapelował do szefowej MKiDN o ponowne rozważenie decyzji o odwołaniu dyrektora MHP Roberta Kostry i pozostawienie go na stanowisku do końca przewidzianej prawem kadencji.

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Nie mając stałej siedziby, tworzyło wystawy, prowadziło działania edukacyjne i popularyzowało historię. Uroczysta inauguracja gmachu z MHP udziałem władz państwowych odbyła się 28 września 2023 r.

Budynek muzeum składa się z sześciu poziomów – dwóch podziemnych oraz czterech naziemnych – a jego powierzchnia wynosi 44 tys. m kw. W przyszłości sercem MHP będzie wystawa stała.

Źródło: Logo PAP

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama