Burza po zawieszeniu Przemysława Babiarza nie cichnie. Z pewnością nie uspokoi jej oświadczenie, które zamieścił na portalu X szef TVP Sport Jakub Kwiatkowski: „Każdy ma prawo do poglądów. Wygłaszanie ich publicznie jest jednak pretekstem do politycznych sporów”.
Innymi słowy, dziennikarzowi wolno mieć poglądy, ale nie może ich ujawniać. To bardzo ciekawa interpretacja wolności słowa i zasad dziennikarskiego rzemiosła.
W opublikowanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu Jakub Kwiatkowski napisał, że „sport powinien być wolny od polityki”. Jak przekonuje szef TVP Sport
„jedną z najpiękniejszych wartości sportu jest to, że ma siłę wyzwalania pozytywnych emocji i łączenia ludzi, niezależnie od ich poglądów i osobistych przekonań”.
W teorii brzmi to pięknie. Jak jednak ma się to do ceremonii otwarcia igrzysk w Paryżu, która nie tylko nie była wolna od polityki, ale wręcz nią przesiąknięta, hołdując lewicowym ideologiom, a jednocześnie dyskryminując i wyśmiewając chrześcijan?
Kolejne wyjaśnienia szefa TVP Sport brzmią jeszcze bardziej niespójnie:
„Bardzo cenię i szanuję Przemysława Babiarza jako wybitnego dziennikarza, co nie zmienia faktu, że komentarzem sprzeniewierzył się misji, którą nam, jako dziennikarzom sportowym telewizji publicznej, powierzono” – ocenił. „Komentator sportowy powinien pozostawić widzowi przestrzeń do własnej interpretacji, a nie narzucać swoją narrację” – kontynuował.
Doprawdy? Beznamiętny komentator sportowy, który wstrzymuje się od wszelkich interpretacji, chłodno informując widzów: „teraz padł gol. Teraz był faul. A teraz mecz się skończył”. Któż by chciał oglądać taką transmisję?
Wcześniej protest przeciwko zawieszeniu Przemysława Babiarza przez władze TVP napisał Zarząd Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Zdaniem SDP decyzja o zawieszeniu red. Babiarza pokazuje
„ogrom cenzury i niekompetencji w nielegalnie przejętej w grudniu ub. r. TVP oraz brak elementarnej wiedzy o rzemiośle dziennikarskim nowych, bezprawnie wybranych władz telewizji publicznej, którą rząd Donalda Tuska chce osłabić, a następnie zniszczyć udostępniając przestrzeń medialną nadawcom komercyjnym sprzyjającym koalicji zarządzającej Polską od 13 grudnia 2024 r.”
W oświadczeniu napisano, że „słowa red. Babiarza należy traktować tylko jako wypowiedź dotyczącą oglądanej ceremonii otwarcia IO w Paryżu. Wypowiedź, która porządkuje pewne niepokojące zjawiska społeczne pojawiające się coraz częścią także w trakcie imprez sportowych”.
W proteście podpisanym przez cały zarząd stowarzyszenia czytamy, że
wypowiedź Babiarza przede wszystkim była nawiązaniem do słów autora „Imagine", a sam „John Lennon przypisał utworowi pewnie konkretne polityczne konotacje kojarzone z komunizmem".
Jak stwierdzili autorzy protestu „odpowiedź TVP na zawieszenie red. Przemysława Babiarza także bulwersuje":
Władze Telewizji Polskiej S.A pisząc m.in. o „wzajemnym zrozumieniu, tolerancji i pojednaniu stoją w kontrze do siłowego, bezprawnego wejścia do siedzib Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej brutalnych firm ochroniarskich". Zarząd Główny SFP solidaryzuje się z redaktorem Przemysławem Babiarzem i stanowczo protestuje przeciwko politycznej decyzji władz Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji, która – naszym zdaniem – ma być ostrzeżeniem i elementem szantażu dla innych dziennikarzy TVP, którzy nie porzucili zasad etyki zawodowej i nie odeszli jeszcze z tej telewizji" – czytamy na końcu protestu.
W poniedziałek na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poinformowano, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z zawieszeniem przez TVP Przemysława Babiarza.
„Postępowanie wyjaśni, czy nie naruszono polskiego prawa poprzez ograniczenie dziennikarzowi wolności do wypowiedzi i wyrażenia opinii, co wprost zagwarantowane jest w Konstytucji RP oraz innych ustawach (Prawo prasowe, ustawa o radiofonii i telewizji)" – czytamy dalej w informacji opublikowanej przez KRRiT.
Jak wyjaśniono, „do nadawcy wysłano pismo o przesłanie w trybie pilnym materiału emisyjnego i przedstawienie stanowiska w sprawie", dodając, że „w związku z tym zdarzeniem do KRRiT wpływają skargi".
„Świat bez nieba, narodów, religii i to jest wizja tego pokoju, który wszystkich ma ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety" – powiedział Babiarz, komentując piosenkę „Imagine" Johna Lennona, która była jednym z punktów artystycznej części uroczystości.
Dzień po ceremonii otwarcia Igrzysk TVP wydała komunikat, w którym poinformowała o zawieszeniu komentatora w obowiązkach służbowych.
Telewizja Polska przekonywała w nim, że „wzajemne zrozumienie, tolerancja, pojednanie – to nie tylko podstawowe idee olimpijskie, to także fundament standardów, którymi kieruje się nowa Telewizja Polska. Nie ma zgody na ich łamanie".
Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.