Rekonstrukcja, wystawy, wykłady. 1 marca okazją do poznania Wyklętych z bliska

Nawet do połowy marca potrwają uroczystości i wykłady związane z dniem Żołnierzy Wyklętych. Widowisko w muzeum na warszawskim Mokotowie będzie jednym z najbardziej widowiskowych wydarzeń.

W kaplicy mieszczącego się na warszawskim Mokotowie muzeum 1 marca o godz. 18:30 celebrowana będzie Msza św. w intencji Wyklętych. Tego samego dnia Msze św. zostaną odprawione w Izbie Pamięci IPN przy ul. Strzeleckiej na Pradze (godz. 17:00) i w archikatedrze św. Jana (o godz. 19:00)  

Najbardziej widowiskowym punktem obchodów będzie rekonstrukcja historyczna sceny odbicia więźniów z posterunku milicji. Pokaz odbędzie się w mokotowskim muzeum o godz. 14:00. Oprócz tego przez cały dzień prowadzone będą warsztaty historyczne dla całej rodziny. Zwiedzający będą mogli też zobaczyć wystawę „Dowody zbrodni” pokazującą przedmioty znalezione przez zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka podczas prac w kwaterze „Ł” cmentarza powązkowskiego, czyli na słynnej Łączce. Na tej samej wystawie pokazane są m.in. przejmujące listy rodzin więźniów pisane do przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Obchody będą miały miejsce w całym kraju. W Gdańsku o godz. 17:00 odbędzie się uroczysty Apel Pamięci pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych oraz złożenie kwiatów na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” na Cmentarzu Garnizonowym. W Rzeszowie oprócz Mszy św. i prelekcji będzie miał miejsce koncert „Credo Wyklętych” w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W Lublinie przy Placu Litewskim otwarta zostanie wystawa IPN „Podziemie niepodległościowe na Lubelszczyźnie po 1944 r.”.

Bogaty program uroczystości przygotowało Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Główne obchody w większości miast potrwają do niedzieli, ale wykłady i prelekcje będą się odbywać jeszcze przez ponad dwa tygodnie.

« 1 »

reklama

reklama

reklama