Przewodniczący KEP zostanie wybrany spośród 42 biskupów. Jak będzie wyglądało głosowanie?

W mediach nie milknie giełda nazwisk na nowego przewodniczącego KEP i jego zastępcy. Tymczasem rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak wyjaśnia, jak wybierany będzie skład nowego prezydium.

Podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbywa się 13 i 14 marca w Warszawie biskupi wybiorą przewodniczącego z wiceprzewodniczącego KEP. Ks. Leszek Gęsiak, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski na briefingu prasowym przed rozpoczęciem zebrania wyjaśnił, że wybór nowych członków prezydium KEP związany jest z kończącą się kadencją – w przypadku obydwu biskupów już drugą. „Zarówno abp Stanisław Gądecki jak i abp Marek Jędraszewski nie mają statutowej możliwości ubiegania się o reelekcję” – poinformował rzecznik.

Wyjaśnił, że procedura wyboru członków prezydium KEP ściśle określona jest statutami – sposób głosowania jest precyzyjnie określony zarówno w Kodeksie praw kanonicznego jak i w statucie oraz regulaminie KEP. „Media dość często o tym informowały, że kandydaci na przewodniczącego i jego zastępcę są zgłaszani – nie ma takiej proceduralnej możliwości” – powiedział rzecznik.

Poinformował, że wybór nowych członków prezydium dokona się spośród 42 biskupów diecezjalnych, gdyż trzy stolice biskupie nie są jeszcze obsadzone. W Kościele w Polsce uprawnionych jest do głosowania 94 biskupów – wyboru mogą dokonywać zarówno biskupi diecezjalni, jak i biskupi pomocniczy.

„Głosowanie polega na tym, że uprawnieni do głosowania biskupi otrzymają specjalne karty do głosowania, na których są nazwiska wszystkich biskupów diecezjalnych, czyli tych, którzy są uprawnieni do tego, żeby być wybranym na stanowisko przewodniczącego lub jego zastępcy” – powiedział ks. Gęsiak.

Wyjaśnił także, jak wygląd sama procedura głosowania. „Na otrzymanych kartach biskupi zaznaczają krzyżykiem w kratce jedno nazwisko. Wybrana na początku zebrania plenarnego komisja skrutacyjna będzie przeliczać głosy. Wynik pierwszego głosowania zostanie podany do wiadomości na zebraniu plenarnym. Jeżeli pierwsze głosowanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, czyli żaden z biskupów nie uzyska więcej niż połowę ważnych głosów, głosowanie zostanie powtórzone według tego samego schematu. Jeżeli drugie głosowanie nie przyniesie rezultatów, wówczas następuje trzecia tura głosowania, gdzie głosuje się już tylko na dwa nazwiska, dwóch biskupów, którzy uzyskali największą liczbę głosów w drugim głosowaniu” – wskazał.

W przypadku, gdy biskupi uzyskają tę samą liczbę głosów, o wyborze decyduje staż biskupi, a następnie wiek.

Po zakończeniu procedury wyboru przewodniczącego KEP, według tego samego schematu rozpoczyna się procedura wyboru zastępcy przewodniczącego KEP. Wybrany w głosowaniu kandydat musi wyrazić zgodę na podjęcie stanowiska. W razie gdy kandydat nie przyjmuje takiego wyboru, procedura rozpoczyna się od początku.

Rzecznik poinformował, że o wyborze nowych członków prezydium KEP poinformuje niezwłocznie na swoim profilu na Twitterze, a następnie oficjalny komunikat zostanie zamieszczony na stronie KEP.

„Bardzo prawdopodobne, że ten wybór będzie miał miejsce jutro, ale nie jest wykluczone, że biskupi zagłosują już dziś” – powiedział dziennikarzom.

 

 

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama