PSL przygotowuje własną ustawę o organizacji lekcji religii. O liczbie godzin ma decydować samorząd i rodzice

PSL ma swój pomysł na organizację lekcji religii. To wspólnota lokalna powinna decydować ws. liczby godzin religii i tam, gdzie zdecyduje ona o dwóch godzinach – państwo powinno zabezpieczyć środki finansowe na ten cel. „Taką propozycję my składamy. Ona realizuje politykę decentralizacji, podmiotowości, partycypacji społecznej” – mówił szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Dla nas to jest bardzo ważne, żeby ludzie decydowali o swoich najważniejszych sprawach, a rodzina decydowała o wychowaniu dzieci” – mówił szef PSL.

Poinformował, że jeśli propozycje Stronnictwa nie znajdą się w rozporządzeniu minister edukacji, zostanie złożony projekt ustawy w tej sprawie.

„PSL podejmie działania, żeby przygotować ustawę, która gwarantowałaby rodzinie decydowanie, a państwo zabezpieczałoby środki na ten cel” – dodał wicepremier.

Zgodnie z lipcową nowelizacją rozporządzenia MEN w sprawie organizacji lekcji religii, dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Z kolei od przyszłego roku szkolnego w szkołach publicznych nauka religii i etyki ma odbywać się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych. Takie jest założenie projektu, który trafił do konsultacji. Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a jeśli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły.

Nowelizację rozporządzenia ws. organizacji lekcji religii po petycjach Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej zaskarżyła I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską do Trybunału Konstytucyjnego.

TK orzekł 27 listopada, że rozporządzenie jest niezgodne z przepisem ustawy o systemie oświaty mówiącym, że minister edukacji określa w drodze rozporządzenia warunki organizacji nauki religii w porozumieniu z władzami Kościołów i związków wyznaniowych. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie tego przepisu. Uznał, że rozporządzenie łamie ten przepis w związku z zapisami konstytucji.

MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych. Rozporządzenie zostało wydane zgodnie z prawem i ma moc powszechnie obowiązującą od 1 września 2024 r.

Po poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, strona kościelna wydała komunikat, w którym poinformowała o braku porozumienia ws. lekcji religii. Episkopat wyraził sprzeciw wobec proponowanej przez rząd redukcji lekcji religii do jednej godziny tygodniowo przed lub po innych zajęciach szkolnych oceniając to za „nieuzasadnione i dyskryminujące”. Zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne.

Źródło: PAP

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama