Służki NMP Niepokalanej zrobiły film o Gietrzwałdzie. Przypomina o ratunku dla rodzin: różańcu

„Niebieskie Perły” to fabularyzowany film dokumentalny o objawieniach w Gietrzwałdzie i roli bł. Honorata Koźmińskiego. „Chciałyśmy przypomnieć polskim rodzinom orędzie Matki Bożej z Gietrzwałdu, że ratunek dla rodziny i społeczeństwa to modlitwa na różańcu” – mówi Opoce s. Agnieszka Kłosińska.

„Niebieskie Perły” to fabularyzowany film dokumentalny o objawieniach w Gietrzwałdzie i roli bł. Honorata Koźmińskiego. „Dokument nie tylko przybliża treść objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie z 1877 roku – jedynych uznanych przez Kościół katolicki objawień w Polsce, ale uświadamia, że Maryja – przemawiając do prostych, wiejskich dziewcząt, Justyny Szafryńskiej i Barbary Samulowskiej – przekazała swoje przesłanie do wszystkich Polaków” – zachęcają do oglądania Siostry Służki.

Wyprodukowany przez Fundację Filmową „Powołany” – Andrzeja Kocubę i Jana Sobierajskiego film ma związek ze zbliżającym się świętem patronalnym zgromadzenia – 8 grudnia Uroczystością Niepokalanego Poczęcia i jubileuszem 150-lecia Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.

„Chciałyśmy przypomnieć prośbę Maryi, aby ludzie codziennie gorliwie odmawiali różaniec. Maryja widziała, jak w tamtych czasach niszczona przez alkohol jest rodzina, dlatego dała Polakom broń – różaniec, by walczyć o najważniejszą dla naszego narodu wartość: rodzinę. To przesłanie aktualne także dziś” – zwraca uwagę s. Agnieszka Kłosińska.

W ocenie siostry współczesne czasy to także „czasy uzależnień”. „Nie tylko od alkoholu i używek, ale wiele jest uzależnień behawioralnych np. od zakupów czy internetu. Maryja także dziś upomina się o rodzinę, rodzinne relacje, miłość w rodzinach. Nie pozwólmy tego, co najcenniejsze w naszym narodzie, zniszczyć, a siła rodziny tkwi w Bogu. Film ma przypomnieć, że siłą polskiej rodziny jest różaniec” – dodaje.

Fabularyzowany dokument ukazuje także postać bł. Honorata Koźmińskiego, który mimo prześladowań Kościoła, zainspirowany orędziem gietrzwałdzkim, zakładał ukryte zgromadzenia, dając nowe życie wspólnocie kościoła.

„Film pokazuje siłę duchowości i odnowy w czasach ucisku. Zobacz, jak wiara przynosiła nadzieję w najciemniejszych momentach historii Polski. Przypomina aktualność objawienia – wartości modlitwy różańcowej i wierności Bogu. Ponadto przenikające film obrazy z Gietrzwałdu i klasztoru o. Kapucynów wciągają widza w atmosferę XIX-wiecznej Polski, ukazując zarówno trudności, jak i niezwykłą siłę ludzkiego ducha” – czytamy w zaproszeniu.

NIEBIESKIE PERŁY
Siostry Służki for You


Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej (Służki) to bezhabitowe zgromadzenie zakonne założone 7 października w 1878 w Zakroczymiu przez bł. Honorata Koźmińskiego OFMCap i Rozalię Szumską. Celem zgromadzenia jest oddawanie chwały Bogu przez dążenie sióstr do miłości doskonałej drogą rad ewangelicznych oraz utwierdzanie wiary i moralności chrześcijańskiej wśród ludności wiejskiej.

Inspiracją do założenia Zgromadzenia Sióstr Służek były wyraźne znaki czasu: objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie, gdzie Maryja wzywała do ratowania narodu polskiego poprzez modlitwę różańcową; kasata zakonów przez władze carskie; większa liczba wiejskich dziewcząt, które przy konfesjonale o. Honorata szukały rady i pomocy do realizacji swoich pragnień służenia Bogu w życiu zakonnym; potrzeby duchowe i materialne różnych środowisk społecznych.

Siostry służki realizują jego apostolską misję, rozbudzając i podtrzymując ducha wiary i pobożności w swoim otoczeniu. Podejmują pracę jako katechetki oraz współpracują z różnymi wspólnotami formacyjnymi w Kościele. Zgromadzenia wnosi swój wkład w dziedzinie oświaty, prowadząc szkoły, przedszkola, a także inne placówki, warsztaty terapii zajęciowej, domy rekolekcyjne oraz domy opieki dla osób starszych. Siostry pracują w instytucjach kościelnych i państwowych, podejmując pracę w różnych zawodach.

W 2025 roku zgromadzenie powołało Dzieło Pomocy Chorym „Promień” w Mariówce, którego celem jest objęcie specjalistyczną opieką osób chorych i niepełnosprawnych.

Zgromadzenie stara się żyć duchem i treścią objawień gietrzwałdzkich oraz promieniować nimi apostolsko na zewnątrz – propagując je.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama