Św. Katarzyna – patronka trzeźwego myślenia i czystego ducha

Nie może być zdrowych uczuć, gdy zaniecha się rzetelnego sądu, trzeźwego myślenia. Zbyt wielu katolików usiłuje zastąpić sprawdzone argumenty subiektywnymi przeżyciami. Nie tędy droga. Bierzmy przykład ze św. Katarzyny Aleksandryjskiej, która potrafiła obronić swą wiarę wobec stu pięćdziesięciu najlepszych świeckich filozofów tamtych czasów, wskazuje ks. Jarosław Tomaszewski w dzisiejszym komentarzu liturgicznym.

Dane historyczne na temat św. Katarzyny są dość skąpe. Wiemy jednak, że była osobą bardzo inteligentną, a swój rozum wykorzystała w najlepszy sposób – dla uzasadnienia wiary w Chrystusa

Jest piękną, inteligentną, zamożną i wpływową kobietą. Wierzy jednak w Chrystusa, nie ma tym samym zamiaru zgadzać się na umizgi pożądliwych mężczyzn z Aleksandrii. To ściąga na nią furię i niechęć samego władcy Maksymiana, który chcąc ośmieszyć dumną dziewicę, stawia przed nią pięćdziesięciu najlepszych retorów i znamienitych filozofów antycznej szkoły aleksandryjskiej. Ale nawet oni nie są w stanie obalić argumentów, które przedstawia Katarzyna za istnieniem Jedynego Boga i autentycznością Chrystusa. 

Siła charakteru, siła wiary, siła umysłu Katarzyny rozwścieczyła ówczesnego władcę, Maksymiana, który kazał ją torturować i zgładzić. Potrzebujemy dzisiaj jej męstwa i trzeźwego myślenia, aby nie dać się uwieść światowemu myśleniu ani nie tworzyć prywatnej religii na bazie własnych, subiektywnych doświadczeń:

Nie cudzołóż umysłem. Nie daj sobie zamieszać w głowie wiary z egzaltacją. Studium i lektura duchowa pisarzy wiernych nauczaniu Kościoła to bezpieczny wstęp do modlitwy. 

Więcej w dzisiejszym komentarzu liturgicznym.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama