Unikatowe kurtyny wielkopostne będzie można podziwiać w kościele w Orawce

Od soboty do niedzieli palmowej włącznie będzie można podziwiać unikatowe na skalę światową kurtyny wielkopostne w zabytkowym XVI-wiecznym kościele w Orawce. Malowane w motywy pasyjne płótna przysłaniające ołtarze zwane też oponami wielkopostnymi wystawiane są tylko raz w roku.

Jak powiedziała PAP przewodniczka po kościele pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Orawce i znawczyni kurtyn wielkopostnych Lucyna Borczuch, w tym roku można podziwiać trzy z czterech historycznych zasłon. Najstarsza kurtyna wielkopostna z kościoła w Orawce – „Pieta pod krzyżem” została namalowana w 1676 r. Kolejne dzieła pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku to: „Biczowanie Chrystusa”, „Pokutująca Maria Magdalena” oraz „Matka Boża Siedmiobolesna”.

Kościół p.w. Św. Jana Chrzciciela w Orawce można zwiedzać tylko w wyznaczonych godzinach w soboty i niedziele, a w pozostałe dni tygodnia można je zobaczyć pół godziny przed codziennymi nabożeństwami.

Orawka to niewielka wieś w powiecie nowotarskim niedaleko granicy ze Słowacją, na ziemiach Górnej Orawy należących przed I wojną światową do Królestwa Węgier. Drewniany kościół w centrum miejscowości wzniesiono w połowie XVII wieku. Wnętrza pokrywają polichromie przedstawiające m.in. żywot św. Jana Chrzciciela, Dekalog i wizerunki 49 świętych węgierskich. W świątyni znajdują się organy z 1670 r.

Opony wielkopostne to lniane płótna, na których widnieją namalowane temperą sceny związane z męką Chrystusa, a niekiedy jedynie atrybuty Męki Pańskiej takie jak młotek i gwoździe, kości do gry, kogut, korona cierniowa, pika z gąbką, tablica z napisem INRI, chusta św. Weroniki oraz szata Jezusa. Tkaninami zasłania się ołtarze, począwszy od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Triduum Paschalnego. Tradycja zasłaniania ołtarza takimi właśnie działami jest praktykowana w nielicznych kościołach. Obecnie w kościołach powszechnie zasłania się na czas Wielkiego Postu fioletowym płótnem tylko krzyże.

W świecie zachowało się kilkadziesiąt zabytkowych kurtyn wielkopostnych powstałych w średniowieczu, renesansie i baroku. Najbardziej znana to Wielka Zasłona Żytawska w Niemczech z 1472 r. W Polsce, oprócz kościoła w Orawce, podobnymi dziełami dysponują także świątynie w Podwilku, Łopusznej i Tłuczani, w Łodygowicach oraz w Jasienicy Rosielnej na Podkarpaciu. Pozostałe, obecnie niewystawiane w świątyniach, znajdują się w Polance Wielkiej, Bielsku-Białej, Skoczowie, Starej Wsi w gminie Wilamowice i Korczynie-Odrzykoniu.(PAP)

autor: Szymon Bafia

Logo PAPZamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama

reklama