Godność człowieka, duszpasterstwo rodzin, relacje wiary i nauki oraz młodzież – to cztery wątki nauczania Jana Pawła II wymagające dziś mocniejszej popularyzacji w Kościele w Polsce – zauważa ks. dr hab. Marek Słomka, dyrektor działającego na KUL Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II. W środę minie 20 lat od śmierci polskiego papieża.
Opinię taką wyraził w komentarzu ks. dr hab. Marek Słomka, dyrektor działającego na KUL Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II. W środę minie 20 lat od śmierci polskiego papieża.
Ks. Słomka wskazał, że refleksja na temat godności towarzyszyła ks. Wojtyle od wczesnych lat profesorskich, a następnie podczas całego pontyfikatu. Przypomniał, że encyklika „Redemptor hominis” i inne dokumenty Jana Pawła II mówią o człowieku w perspektywie jego stworzenia na obraz i podobieństwo Boga – i w tym chrześcijanie upatrują godności człowieka.
„W kontekście aplikowania tego nauczania w Kościele w Polsce pierwsze, co przychodzi do głowy, to poszanowanie od poczęcia do naturalnej śmierci, co było Janowi Pawłowi II bardzo bliskie” – zaznaczył profesor KUL. Dodał, że myślenie o godności człowieka w dzisiejszej, polskiej perspektywie powinno skłaniać do patrzenia na drugiego człowieka jako na osobę, bliźniego, a więc z szacunkiem.
Drugim, wciąż aktualnym według ks. Słomki, elementem spuścizny Jana Pawła II pozostaje nauczanie na temat rodziny. „Człowiek, osoba i wspólnota – ta problematyka, widoczna była już w artykułach naukowych ks. Wojtyły, zaś nauczanie papieskie stanowiło niejako ich przedłużenie” – zauważył duchowny. Podkreślił, że rodzina jako środowisko budowania więzi międzyludzkich jest w nauczaniu papieża Wojtyły czymś najważniejszym i jak najbardziej godnym przemyślenia dziś, kiedy te więzi są, z bardzo wielu powodów, tak mocno nadwyrężone.
Dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II zwrócił uwagę na znaczenie duszpasterstwa rodzin, którego wielowymiarowe działania ocenia bardzo dobrze. Jako przykład wymienił Domowy Kościół, czyli gałąź rodzinną Ruchu Światło-Życie założonego przez ks. Franciszka Blachnickiego. „To piękne dzieło, które wymaga przedłużenia i większej troski – w imię wierności papieżowi, który organizował nie tylko kongresy rodziny, ale który na rodziny tak mocno stawiał” – zaznaczył ks. prof. Słomka.
Trzecim wątkiem, który powinien inspirować działania Kościoła w Polsce jest problematyka podjęta m.in. w encyklice „Fides et ratio” a więc relacje wiary i rozumu. „Bardzo ważne dla Kościoła w naszym kraju jest myślenie w kategoriach tych dwóch skrzydeł” – powiedział ks. Słomka. Jak tłumaczy, chodzi o przeciwstawienie pojawiającym się niekiedy zagrożeniom, takim jak fideizm [który oznacza wolę wierzenia wbrew rozumowi – przyp. KAI] i irracjonalizm. To ważne, żeby wiara była oparta na dobrych fundamentach, papieżowi bardzo na tym zależało – powiedział profesor Katedry Filozofii Religii KUL.
Czwartą „wielką sprawą” Jana Pawła II, bardzo aktualną także dziś jest młodzież. Chodzi nie tylko o inicjatywę Światowych Dni Młodzieży, ale też KUL-owskie czasy ks. Wojtyły: jego teksty z tego okresu, a także słynne kajakowe czy górskie wyprawy z młodzieżą z duszpasterstwa akademickiego i przyjaciółmi ówczesnego profesora etyki.
Dziś, podkreśla ks. Marek Słomka, należy robić wszystko dla rozwoju duszpasterstwa młodzieży i wlewać w młodych ludzi nadzieję, której tak bardzo potrzebują.
Źródło: KAI