Mija 500 lat od chwili, gdy władca Prus ukląkł przed polskim królem

Był 10 kwietnia 1525 r., kiedy na krakowskim rynku ostatni wielki mistrz w Prusach, Albrecht Hohenzollern, ukląkł przez Zygmuntem Starym i złożył mu hołd. W 1882 r. tę scenę namalował Jan Matejko. Dzięki traktatowi i hołdowi Albrecht stał się księciem władającym ziemiami dawnego państwa zakonnego, czyli obecnych Mazur i obwodu królewieckiego.

Hołd pruski był widocznym znakiem potęgi polskiego państwa. Niektórzy współcześni historycy mają jednak wątpliwości, czy Zygmunt Stary słusznie postąpił, zgadzając się na powstanie pruskiego świeckiego państwa, zamiast przejąć jego ziemie.

Złożony przez Albrechta hołd był finałem wojen Polski z krzyżakami. Traktat pokojowy, zwany traktatem krakowskim podpisano 8 kwietnia 1525 r.

Wielki mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli krzyżaków, Albrecht rozwiązał zakon. Dwa dni później ukląkł przed polskim królem, a prywatnie swoim wujem, Zygmuntem Starym, oddając mu hołd lenny.

Dzięki traktatowi i hołdowi Albrecht stał się księciem władającym ziemiami dawnego państwa zakonnego. Są to tereny dzisiejszych Mazur i obwodu królewieckiego. W ten sposób powstało pierwsze luterańskie (ale świeckie) państwo na świecie.

Można było inaczej?

Polska była wtedy u szczytu potęgi. Prof. Jacek Wijaczka, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uważa jednak, że zamiast oddawać Albrechtowi państwo, należało raz na zawsze rozwiązać problemy, jakie od XIV wieku Polska miała z zakonem krzyżackim. Według historyka, w latach 20. XVI w. było to możliwe.

„Po ostatniej wojnie z Polską, z lat 1519-21, Albrecht nie miał już ani pieniędzy, ani politycznego wsparcia, był osamotniony. Wówczas był najlepszy czas, by przejęć jego ziemie. Gdyby tak zrobił polski król wówczas, oprócz Gdańska, Polska miałaby drugi port morski w Królewcu, kopalnie bursztynu. Myślę, że to by mogło sprawić, że jako kraj bylibyśmy dziś gdzie indziej, inaczej byśmy się rozwijali, nie tylko rolniczo, ale też np. handlowo”

– ocenił prof. Wijaczka.

Wielki Marsz Patriotów

Rocznica hołdu przebiega bez większych państwowych obchodów. O triumfie nad krzyżakami przypomina m.in. wystawa zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu (rękopisy, starodruki, mapy i ikonografia z okresu od XIV do XVI w.) w gmachu tej instytucji. Innym upamiętnieniem jest wystawa „Hołd 500. Historia – Kultura – Pamięć” na zamku w Malborku. Zobaczymy tam m.in. szkice Jana Matejki do obrazu „Hołd pruski” i modlitewnik Albrechta z jego odręcznymi notatkami.

Spektakularnym wydarzeniem będzie zorganizowany oddolnie Wielki Marsz Patriotów w sobotę 12 kwietnia w Warszawie. Upamiętni on rocznicę hołdu pruskiego oraz 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego.

Źródła: PAP, Opoka

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama