Lwów: modlitwa za zmarłych, która jednoczy

Szczególny charakter mają obchody uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego we Lwowie, mieście, w którym znajduje się jedna z najstarszych nekropolii Europy.

We Lwowie, na styku kultur, spotykają się chrześcijanie różnych narodowości, wyznań i obrządków.

Cmentarz Łyczakowski zajmuje szczególne miejsce w dziejach Europy i Polski. Powstał 4 lata przed warszawskimi Powązkami i 15 lat przed wileńską Rossą. Malowniczo położony na wzgórzach jest miejscem pochówku wielu wybitnych Polaków: ludzi kultury i sztuki oraz bohaterów walk o wolność i niepodległość naszego kraju.

Współczesny cmentarz Łyczakowski, leżący w granicach niepodległej Ukrainy, staje się coraz bardziej miejscem spotkania i pojednania: Polaków i Ukraińców. Podkreśla to łaciński metropolita Lwowa abp Mieczysław Mokrzycki: „Na tym cmentarzu byli wierni wielu narodowości i obrządków. Jest to dla nam miejsce wspólnej modlitwy, pojednania i braterstwa. Nasi poprzednicy dali nam przykład, bo Lwów był miastem wielu kultur, narodowości i obrządków i to dzisiaj staramy się kontynuować”.

Znicze zapłoną także na Cmentarzu Janowskim, drugiej pod względem wielkości nekropolii Lwowa. Znajduje się na nim m.in. grób metropolity lwowskiego abp. Józefa Bilczewskiego, którego w 2005 r. Benedykt XVI ogłosił świętym.

M. Krawiec SSP, Lwów / rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama