Bp Audo: Syryjczycy liczą na koniec wojny

Syryjczycy pozytywnie przyjmują wiadomość o szybkimi i całkowitym wycofaniu się wojsk amerykańskich z Syrii.

Dla nas to początek końca wojny – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Antoine Audo, dyrektor syryjskiej Caritas.

Podkreśla on, że choć ISIS nie zostało jeszcze w pełni pokonane, to jednak nie budzi ono już większego lęku. Jego zdaniem ISIS jest sztucznym tworem, który przestanie istnieć, kiedy tylko przestaną napływać pieniądze i broń.

Chaldejski ordynariusz Aleppo przyznaje, że nadchodzące Boże Narodzenie będzie jeszcze przeżywane w cieniu wojny. Wszędzie widać już jednak przejawy odrodzenia – mówi bp Audo.

Świąteczne ożywienie świadczy o woli przetrwania

- Są to dla nas święta rodzinne, a przecież wiele naszych rodzin wyjechało. To rodzi w nas tęsknotę i smutek, że doszło do tego rozdzielenia rodzin i wyjazdu przede wszystkim ludzi młodych. Ale zarazem silne jest tu również pragnienie przetrwania, by życie toczyło się dalej – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Audo. – Przy takich okazjach nasze kościoły są pełne. Są też świąteczne koncerty, jasełka, stajenki. W Aleppo powracają też bożonarodzeniowe ozdoby, iluminacje, również w domach prywatnych, na balkonach. Są to małe znaki, które jednak dużo mówią o nadziei i determinacji, by wytrwać, nadal być tu obecnym, bo Syria wciąż jest pięknym krajem i Syryjczycy zasługują na to, aby żyć w pokoju. Wystarczy trochę im pomóc, okazać im wsparcie. Wiemy, że nasza chrześcijańska obecność ma wielkie znaczenie dla zachowania tkanki społecznej.

źródło: vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama