Hiszpania: debata na temat wolności religijnej

Katolicki Uniwersytet św. Damazego w Madrycie gościł I Turniej-Debatę na temat wolności religijnej. Wzięli w niej udział uczniowie z madryckich szkół średnich.

Główną nagrodę, czyli 24 tys. euro, zwycięzcy przeznaczyli na pomoc Wenezueli.

Ponad 70 uczniów z kilku madryckich szkół starało się znaleźć odpowiedź na pytanie: czy wszystkie religie w państwie powinny mieć takie same prawa? Pomimo, że artykuł 18 Karty Praw Człowieka uznaje prawo do wolności religijnej, to aż 61% ludności świata żyje w krajach, gdzie nie jest ona szanowana. W praktyce oznacza to, że co szósty człowiek nie może wyznawać swojej wiary w sposób wolny.

Mówi rektor uniwersytetu prof. Javier Prades:

„Problem czy temat wolności religijnej ma dzisiaj nowe cechy, odmienne od tych, które miał w przeszłości. Na przykład w świecie zglobalizowanym, w którym pomieszanie doświadczeń religijnych jest bardziej intensywne niż było to kiedyś, jawi się jako pytanie na płaszczyźnie światowej o adekwatne traktowanie doświadczenia religijnego, wolności religijnej i wolności sumienia – mówi prof. Prades. – Nas, na Zachodzie, choć nie tylko, interesuje to, by spojrzeć na fenomen czy problem wolności religijnej w relacji do pozycji neutralnych czy laickich, które niekiedy przekładają się na laicyzm, który uśmierca lub ogranicza wolność religijną”.

Debata została zorganizowana przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zwycięzcy postanowili przeznaczyć główną nagrodę – 24 tys. euro – na pomoc Wenezueli.

Duże wrażenie na uczestnikach debaty zrobiła wiadomość o śmierci hiszpańskiego misjonarza w Burkina Faso. Salezjanin Antonio César Fernández zginął podczas ataku dżihadystów.

Źródło: www.vaticannews.va

 
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama