Kard. Schönborn uważa, że szkoła i nauka religii dobrze do siebie pasują

Szkoła i nauka religii bardzo dobrze do siebie pasują. Podkreślił to kardynał Christoph Schönborn w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach wydawanej w Wiedniu bezpłatnej gazety „Heute”. Jego zdaniem wbrew pojawiającym się w niektórych krajach poglądom, jakoby szkołę i religię należało od siebie oddzielić, „droga austriacka” się sprawdziła.

Religia jest ważną częścią życia wielu ludzi i społeczeństwa – przypomniał metropolita wiedeński. „Dlatego dobrze jest wiedzieć o swojej wierze, a ponieważ żyjemy razem z ludźmi, którzy należą do innych religii, powinniśmy mieć również pojęcie o nich” – dodał.

Kardynał zwrócił uwagę, że już nawet dzieci i młodzież stykają się z wielkimi pytaniami życia: „Czy istnieje życie po śmierci? Czy modlitwa pomaga? Dlaczego cierpienie? Czy istnieje Bóg? Kim jest Jezus Chrystus?”. I właśnie edukacja religijna pomaga podejmować te pytanie i znaleźć na nie odpowiedzi – stwierdził purpurat. Zauważył, że wielu ludzi doświadczyło też, że „wiara jest nam ostoją przez całe życie”.

Obecnie trwa w Austrii ogólnokrajowa kampania „Wierzę – tak”. Ma ona pokazać, że współczesna oświata religijna jest czymś więcej niż tylko przekazywaniem wiary i że lekcje religii są nadal lubiane przez uczniów. Akcja ta potrwa przez cały wrzesień. Jest prowadzona na nośnikach elektronicznych w przestrzeni publicznej, a także w niektórych czasopismach i stawia pytania do rozważenia, np. „Czy są jeszcze dzisiaj cuda?”, „Czy Bóg zawsze mnie lubi?”, „Czy istnieje nadzieja dla świata?”, „Czy ja też mogę mieć wątpliwości?”.

W związku z tym austriacka agencja katolicka Kathpres przypomniała, że w kraju tym wszystkie oficjalnie uznane przez państwo Kościoły i wspólnoty religijne mają prawo nauczania własnej religii jako przedmiotu szkolnego. Według bieżących danych, na lekcje religii katolickiej uczęszcza ok. 586 tys. uczniów, a więc 91 proc. dzieci i młodzieży katolickiej, ponadto dalszych 24 tys. osób w wieku szkolnym bez określonego wyznania wybrało religię katolicką jako przedmiot dodatkowy. W sumie więc przeszło 610 tys. dziewcząt i chłopców chodzi na lekcje religii katolickiej. Ogółem w Austrii religii różnych wyznań uczy się 740 tys. uczniów, to znaczy 65 proc. dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

ts (KAI) / Wiedeń

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama