Angielscy biskupi piszą do władz w obronie życia polskiego pacjenta

„Zapewnianie pożywienia i wody bardzo chorym pacjentom, nawet za pomocą środków wspomagających, jest podstawowym poziomem opieki” – przypominają hierarchowie w liście, skierowanym do brytyjskiego ministra zdrowia Matta Hancocka.

Biskupi zaznaczają, że Kościół sprzeciwia się „traktowaniu odżywiania i nawadniania jako leczenia” – a właśnie takie podejście stało się podstawą decyzji sądu o odłączeniu od aparatury Polaka, przebywającego w szpitalu w Plymouth.

„Zapewnianie pożywienia i wody bardzo chorym pacjentom, nawet za pomocą środków wspomagających, jest podstawowym poziomem opieki. Opiekę tę należy zapewnić zawsze, gdy jest to możliwe, chyba że jest to wskazane z medycznego punktu widzenia jako nadmiernie uciążliwe lub nieosiągające celu” – podkreślają.

„Zauważamy, że Pan RS [pacjent] nie odmawiał jedzenia i płynów ani nie wyraził opinii, że w takich okolicznościach nie chce jedzenia i płynów" – kontynuują biskupi. Dodają, że „nie ma dowodów, że postrzegał wspomagane odżywianie i nawadnianie jako leczenie”.

Pod apelem podpisani są bp John Sherrington, biskup pomocniczy Westminsteru, odpowiedzialny w Konferencji Episkopatu Anglii i Walii za sprawy życia, a także biskup Mark O'Toole z Plymouth.

Nawiązują oni również do apelu, który przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował do swojego brytyjskiego odpowiednika, kard. Vincenta Nicholsa.

„Akceptujemy, że proces prawny dotyczący pana RS [pacjenta] został zakończony. Modlimy się jednak o zgodę w rodzinie na leczenie i opiekę, jakie mają być zapewnione, oraz wyrażamy pragnienie arcybiskupa, aby pan RS został przeniesiony i otoczony opieką w Polsce ” – piszą biskupi.

Źródło: Catholic News Agency

Czytaj także:

Przewodniczący Episkopatu prosi o ratowanie życia Polaka ze szpitala w Plymouth

Biskup O'Toole oraz bioetycy przeciwni eutanazji Polaka

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama