Brak wiary w obecność Jezusa w Eucharystii prowadzi do świętokradztwa

Prawie 70 proc. katolików w USA nie wierzy w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii lub w ogóle o niej nie słyszało. „To przerażające widzieć te liczby, pokazujące, jak wielu na pozór praktykujących katolików nie rozumie, co oznacza rzeczywista obecność Chrystusa” – mówi bp Thomas Paprocki.

Jak wynika z przeprowadzonych w 2019 roku badań Pew Research Center, dla 69 proc. katolików w Stanach Zjednoczonych Komunia św. jest „symbolem ciała i krwi Jezusa Chrystusa”. Tylko jedna trzecia (31 proc.) wierzy, że „w czasie Mszy św. chleb i wino rzeczywiście stają się ciałem i krwią Jezusa”.

„To przerażające widzieć te liczby, pokazujące, jak wielu na pozór praktykujących katolików nie rozumie, co oznacza rzeczywista obecność Chrystusa” – komentuje bp Thomas Paprocki w rozmowie z Michaelem Vorisem w programie Vortex. Biskup podkreśla, że ma to różnorakie konsekwencje – m.in. w czasie pandemii i ograniczenia możliwości udziału w Mszy św. „Myślę, że ludzie, którzy rozumieją Eucharystię, rozumieją to, co tracą. Można oglądać Mszę, można się nawet modlić w trakcie transmisji, ale jak można uczestniczyć w Eucharystii, jeśli nie można przyjąć Komunii św.?” – powiedział bp Paprocki.

Jak tłumaczył, nieświadomość realnej obecności Jezusa w Eucharystii może prowadzić do świętokradztwa. Chodzi o osoby, które traktują Komunię św. jako „swego rodzaju symboliczne wspomnienie Ostatniej Wieczerzy” i przyjmują ją w stanie grzechu ciężkiego.

Bp Paprocki jednoznacznie odniósł się też do kwestii przyjmowania Komunii św. przez polityków, którzy wspierają aborcję czy eutanazję. Przypomniał, że w dokumencie z Aparecidy z roku 2007 jest mowa o „spójności eucharystycznej” i o tym, że ustawodawcy, rządzący państwami oraz pracownicy służby zdrowia „nie mogą przyjmować Komunii i jednocześnie czynami i słowami sprzeciwiać się przykazaniom, szczególnie popierając aborcję, eutanazję i inne poważne przestępstwa przeciwko rodzinie”. Biskup zauważył, że wśród architektów wspomnianego dokumentu jest Franciszek (pracował na nim przed wyborem na papieża) i można przyjąć, że dokument przedstawia sposób myślenia Ojca Świętego.

Zdaniem bp. Paprockiego sytuacja, w której popierający m.in. aborcję prezydent USA Joe Biden przyjmuje Komunię św., stanowi złamanie kan. 915 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi, że ktoś trwający z uporem w jawnym grzechu ciężkim nie powinien być dopuszczony do sakramentów. „I nie jest to napisane językiem niezobowiązującym, mówi się bardzo wyraźnie, to język normatywny. Takie osoby nie powinny być dopuszczone do Komunii św., a jednak jest wielu ludzi, biskupów, księży, szafarzy Komunii św., którzy lekceważą ten kanon” – przyznał bp Paprocki.

Źródła: Pch24, The Vortex, Pew Research Center

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao