reklama

Orędowniczka w czasie pandemii. Kim była Elizabeth Prout?

Franciszek wskazał potężną orędowniczkę w zmaganiach z pandemią koronawirusa. Jest nią Elizabeth Prout. Posługiwała ona w czasie epidemii, które rozwijały się na gruncie skrajnej nędzy slumsów przemysłowego Manchesteru. Ta odważna kobieta może być dziś wzorem dla wielu osób.

Slumsy przemysłowe  Manchesteru opisywane były jako najtragiczniejsze miejsce do życia w Anglii XIX wieku. Elizabeth Prout, gromadząc wokół siebie kobiety chcące poświęcić się służbie najuboższym, założyła Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa, popularnie określane mianem Sióstr Pasjonistek. Franciszek wskazał ostatnio na nią jako na potężną orędowniczkę w zmaganiach z pandemią koronawirusa. Elizabeth znalazła się w gronie sług Bożych, których heroiczność uznał niedawno papież.

Elizabeth pochodziła z rodziny anglikańskiej. Miała niespełna 20 lat, gdy przeszła na katolicyzm, pod wpływem nauk błogosławionego Dominika Barberi. Włoski misjonarz wybitnie przyczynił się do szerzenia w Anglii katolicyzmu. Wywarł niebagatelny wpływ na proces nawrócenia św. Johna Henry Newmana.W wieku 28 lat wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Dzieciątka Jezus w Northampton. Z czasem zamieszkała w Manchesterze, na Stocks Street, nieopodal masowego grobu 40 tysięcy nędzarzy, mieszkańców osławionych slumsów Angel Meadow, gdzie pracowała. Opiekowała się irlandzkimi imigrantami: robotnikami, kobietami i dziećmi. W tym czasie Manchester stawał się pierwszym miastem przemysłowym świata i „piekłem na ziemi”, jak nazwał warunki życia w robotniczych slumsach Fryderyk Engels, obserwator nędzy i współautor zgubnej teorii komunizmu.

Będąca z dala od utopijnych idei Elżbieta Prout podejmowała codzienny wysiłek w uczeniu, zapewnianiu schronienia, karmieniu i opiece nad potrzebującymi i to nie tylko samego Manchesteru. W dotkniętych ubóstwem innych częściach północno-zachodniej Anglii zakładała sieć szkół i schronisk, wyprzedzając swój czas w nauczaniu kobiet umiejętności zarabiania na życie, co ściągnęło na nią krytykę promowania „wywrotowych idei”. Założyła zgromadzenie zakonne, którego członkinie zobowiązywały się do zarabiania na swoje utrzymanie i wskazywanie kobietom, jak mają to robić. Papież Leon XIII w 1863 roku zatwierdził działalność i założenia zakonu. Elżbieta Prout została jego matką generalną, przybierając imię Marii Józefiny od Jezusa. Pierwotnie zgromadzenie nazwano Instytutem Świętej Rodziny. Dziś znane jest pod nazwą Sióstr Pasjonistek. Kontynuują pracę z ubogimi, prowadząc edukację i rekolekcje na całym świecie.

Elżbieta Prout zmarła 11 stycznia 1864 roku na gruźlicę w wieku zaledwie 43 lat. Jej ciało wraz z innymi pasjonistami: bł. Dominikiem Barberi oraz ks. Ignatiusem Spencerem spoczywa w sanktuarium kościoła św. Anny Sutton, w St Helens, w Lancashire.

na podstawie: vaticannews.va

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

Pekao