Portugalia: prawnicy katoliccy o niekonstytucyjności ustawy o eutanazji

Portugalskie Stowarzyszenie Prawników Katolickich podważyło zgodność przyjętej 29 stycznia przez parlament ustawy legalizującej eutanazję z konstytucją. Prawnicy wezwali prezydenta do zawetowania świeżo uchwalonych przepisów.

W skierowanym do prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy liście otwartym prawnicy wskazali, że „zaakceptowanie wspomaganego samobójstwa uderza w konstytucyjne przepisy” kraju i nowa ustawa nie może funkcjonować jako prawo.

Za niewłaściwe uznali również wybranie na forsowanie nowego prawa okresu „śmiertelnej pandemii, która wymusza większe wysiłki służące uratowaniu jak największej liczby istnień”. Wezwali głowę państwa do zawetowania świeżo uchwalonych przepisów jako „sprzecznych z podstawami konstytucji”. Zdaniem autorów listu artykuł 24 konstytucji portugalskiej chroni ludzkie życie w przeciwieństwie do zatwierdzonej przez parlament regulacji.

Przyjęta przez Zgromadzenie Republiki ustawa przewiduje, że eutanazji będzie mogła się poddać osoba dorosła po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Konieczne będzie potwierdzenie, że cierpi ona w sposób chroniczny lub jest nieuleczalnie chora.

mz (KAI/AE) / Lizbona

« 1 »

reklama

reklama

reklama