Prawna rejestracja nienarodzonego dziecka? Ciekawa propozycja w Hiszpanii

Prawicowa partia VOX w Hiszpanii zarejestrowała propozycję zmian w ustawie o prawie cywilnym, aby można było zarejestrować nienarodzone dziecko „z pełnym skutkiem prawnym”. Pomysł ma wzmocnić ochronę życia od jego początków.

Partia VOX zaproponowała, żeby istniała możliwość prawnej rejestracji nienarodzonego dziecka. Skoro konstytucja mówi o prawnej ochronie życia, powinna ona objąć to życie od początku, czyli od poczęcia.

Ma to przynieść wiele korzyści. Jakich? Jak pisze Małgorzata Wołczyk (DoRzeczy.pl):

„Jak można przeczytać w projekcie: «Choć poczęte dziecko nie jest osobą prawną, to powinno móc cieszyć się ochroną jako: Dobro prawnie chronione». Tym samym zostałby potwierdzony fakt jego istnienia czy ewentualnej śmierci w przypadku poronienia. Wczesne uznanie godności nienarodzonego ułatwiłoby ścieżkę znalezienia specjalistycznej pomocy lekarskiej w razie złych rokowań w czasie ciąży. Ponadto wspomina się o wielu innych korzyściach, m.in.: wczesne uznanie jego obywatelstwa, zameldowania, wliczanie w poczet członków dla otrzymania zasiłku czy pomocy związanej z jego urodzeniem. Można by nienarodzonego potomka wyznaczyć też jako właściciela lub współwłaściciela firmy rodzinnej”.

Propozycja nie podoba się lewicowym władzom i mediom, które kpią z pomysłu. Jak zauważa dziennikarka: „Radykalny feminizm i ideologia gender już dawno zmieniły język debaty w Hiszpanii, więc określenie «życie poczęte» stało się reliktem dawnych, anachronicznych czasów, gdy kobieta nie miała «praw człowieka», czyli nie mogła pozbyć się własnego dziecka w ramach bezpłatnych usług narodowego funduszu zdrowia”.

W Hiszpanii obowiązuje ustawa z 2010 r. zezwalająca na dokonanie aborcji na życzenie do 14 tygodnia ciąży. Dopuszcza także aborcję w ciągu pierwszych 22 tygodni ciąży, jeśli stwierdzono ciężkie zaburzenia w rozwoju dziecka bądź jeśli ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki. Obecny rząd przygotowuje kolejną ustawę, która ma zagwarantować „wolność” wszystkim kobietom bez wyjątku do przerwania ciąży.

Źródło: DoRzeczy.pl / vaticannews.va


« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama