W Afganistanie każdy boi się o bezpieczeństwo. W najtrudniejszej sytuacji są kobiety

W Afganistanie w najtrudniejszej sytuacji są teraz kobiety, którym nakazano porzucić pracę i założyć zasłaniające twarz stroje, ale o swoje bezpieczeństwo obawia się każdy – mówi PAP dyrektor programu pomocy humanitarnej PMM Małgorzata Olasińska-Chart. PMM rozpoczęła zbiórkę na pomoc humanitarną dla Afganistanu.

Kobiety w Afganistanie zobowiązano do noszenia odsłaniających tylko oczy strojów; do wyboru jest czarny nikab albo błękitna burka - relacjonuje Olasińska-Chart, która pozostaje w stałym kontakcie ze współpracującymi z Polskiej Misji Medycznej Afgańczykami mieszkającymi w Kabulu i Heracie.

Pracujące zawodowo Afganki są osobiście powiadamiane przez grupy talibów o tym, że powinny przestać pracować, opuścić biura czy ośrodki zdrowia i już do nich nie wracać - opowiada szefowa programu pomocy PMM. Dodaje, że znany jest jej przypadek, w którym na kontynuacje pracy zezwolono lekarkom, ale nie dotyczyło to już pracujących w tym samym szpitalu pracowniczek medycznych niższego szczebla.

„Wszyscy w Afganistanie zadają sobie pytanie, co będzie dalej; kobiety boją się wychodzić z domów; osoby związane z organizacjami pozarządowymi się ukrywają, część miejsc publicznych pozostaje pustych, ludzie boją się o swoje bezpieczeństwo" - mówi Olasińska-Chart.

Sytuacja w Afganistanie może się przerodzić w poważny kryzys humanitarny; z powodu przejęcia władzy przez talibów do Kabulu napływają wewnętrzni uchodźcy, którzy poszukują możliwości wydostania się z Afganistanu. Pozbawionemu pomocy i izolowanemu krajowi grożą niedobory żywności, leków czy materiałów higienicznych - wyjaśnia polska organizacja.

PMM rozpoczęła w środę zbiórkę pieniędzy na zakup najbardziej potrzebnych leków i środków ratujących życie dla Afganistanu. „Z zebranych pieniędzy sfinansujemy środki opatrunkowe i niezbędne leki, w tym antybiotyki na potrzeby leczenia przede wszystkim kobiet i dzieci. Pomoc dostarczymy do szpitala w Mazar-e-Sharif, wspieranego przez PMM w ramach poprzednich projektów" - tłumaczy Olasińska-Chart.

Rozmówczyni PAP przypomina, że organizacja już prowadziła projekty na terenie Afganistanu. PMM zbudowała i wyposażyła izby porodowe, a także dostarczyła karetki, które przez wiele lat służyły afgańskim pacjentkom.

Olasińska-Chart zaznacza, że na razie w Afganistanie panuje chaos, ale PMM, która zajmuje się niesieniem natychmiastowej pomocy humanitarnej ofiarom wojen i kataklizmów, monitoruje sytuację w tym kraju, ma kontakt z lokalnym partnerem i jest gotowa do podejmowania dalszych działań w miarę rozwoju sytuacji.

Informacje o tym, jak wesprzeć pomoc PMM dla Afganistanu można znaleźć na stronie organizacji https://pmm.org.pl/chce-pomoc#afganistan i jej profilach w mediach społecznościowych.

Jerzy Adamiak 

adj/ tebe/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

« 1 »

reklama

reklama

reklama