W Niemczech rośnie krytyka „drogi synodalnej”

W Niemczech rośnie krytyka „drogi synodalnej”. Diecezja Ratyzbony uruchomiła stronę internetową z alternatywnymi propozycjami reformy Kościoła katolickiego w Niemczech.

Strona dostępna jest w czterech językach: https://synodale-beitraege.de Jest ona odpowiedzią na teksty robocze „drogi synodalnej”. Ich autorami są biskupi i świeccy teologowie, których propozycje zostały odrzucone w grupach roboczych. Do najpopularniejszych należą biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer i biskup Pasawy Stefan Oster SDB.

Za stronę internetową odpowiedzialny jest bp Voderholzer, który zakwestionował aktualne prace „drogi synodalnej”. „Jesteśmy przekonani, że dobra i celowa jest tylko droga synodalna, którą kroczy się z całym Kościołem i w całym Kościele. Cały Kościół to nie tylko Kościół na całym świecie, ale także Kościół pierwotny i Kościół świętych, którzy już dotarli do celu. Jego źródłem jest Bóg-Człowiek Jezus Chrystus, który jest realnie obecny w Eucharystii i z niej buduje Kościół”.

W rozmowie z katolicką agencją KNA bp Voderholzer zaznaczył, że Kościół nie jest strukturą demokratyczną i nie można poddawać pod głosowanie jego nauki.

Pierwszy opublikowany na nowej stronie tekst dotyczy podziału władzy w Kościele, drugi katolickiej etyki seksualnej. Wśród jego autorów jest biskup Stefan Oster SDB, który napisał, że jego propozycja bazuje na obowiązującej nauce Kościoła. Jego zdaniem, w grupach roboczych „drogi synodalnej” utrzymywała się tylko opinia, która opierała się na zasadzie "odpowiedzialnej wolności" i w dużym stopniu wykluczała pojęcie grzechu w dziedzinie seksualności. Od tego momentu ci, którzy trzymali się aktualnego nauczania Kościoła, nie widzieli już możliwości dyskusji nad tekstem większości.

Autorzy tekstów alternatywnych skarżą się na brak poszanowania i degradację do „obozu reakcyjnego”, bez merytorycznej debaty. Wskazują również na brak możliwości zatwierdzania w tekstach „drogi synodalnej” wotum mniejszości. Ich zarzuty stanowczo odpierają pojedynczy członkowie tego formatu spotkań.

Kolejna sesja plenarna „drogi synodalnej” odbędzie się w dniach od 30 września do 2 października we Frankfurcie nad Menem.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama