Biskup antyszczepionkowiec zmarł na COVID-19

Prawosławny metropolita Etolii i Akarnanii w zachodniej Grecji Kosmas, zdecydowany przeciwnik szczepień, zmarł na COVID-19 po miesięcznej walce z tą chorobą. Miał 76 lat.

Hierarcha, który odmówił przyjęcia szczepionki na koronawirusa, został przyjęty 1 grudnia do szpitala w Agrinio z powodu COVID-19. Gdy jego stan się pogorszył, został przewieziony na oddział intensywnej terapii publicznego szpitala Evangelismos w Atenach, co wzbudziło społeczne kontrowersje.

Kosmas był bowiem głośnym krytykiem rządowych obostrzeń mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, w tym noszenia maseczek ochronnych i szczepienia się. W 2020 roku w jednym z kazań skrytykował tych, którzy obawiali się przychodzić na liturgię do cerkwi wypełnionych ludzi, nazywając ich „niewiernymi”. – Bóg nie pozwoli, byście się zarazili. Bóg nie zaraża! To jest święte miejsce, świątynia jest niebiańska – przekonywał metropolita.

W 2021 roku Święty Synod wezwał go do wytłumaczenia się z „nieposłuszeństwa i braku szacunku wobec jednogłośnej decyzji” tego kolektywnego kierownictwa Kościoła Grecji w sprawie antycovidowych środków zapobiegawczych w okresie wielkanocnym.

Również 75-letnia siostra metropolity Kosmasa zmarła 13 grudnia ub.r. z powodu komplikacji związanych z COVID-19. Także ona nie była zaszczepiona.

pb (KAI/ekathimerini.com) / Ateny

« 1 »

reklama

reklama

reklama