Mariupol: atak Rosjan na ośrodek Caritas

Rosyjskie wojsko zaatakowało ośrodek Caritas Spes w Mariupolu. W wyniku ostrzelania z czołgu budynek został zniszczony. Zginęło siedem osób, w tym dwie pracownice Caritas. „Nasz smutek jest jednocześnie apelem o pokój. Ci, którzy pracują w Caritas, wykonują świętą pracę, często ryzykując życiem” – powiedział przewodniczący Caritas Internationalis, kard. Luis Antonio Tagle.

„Otrzymaliśmy smutną wiadomość: nasze biuro Caritas w Mariupolu zostało ostrzelane z czołgu, w tym czasie byli tam ludzie. Zginęło siedem osób” - napisano na Twitterze organizacji. Tragiczny atak miał miejsce prawdopodobnie 15 marca, jednak wiadomość o nim dotarła dopiero przed paroma godzinami. W budynku ukrywali się ludzie szukający schronienia przed ostrzałem.

„Ta dramatyczna wiadomość sprawia, że rodzina Caritas jest przerażona i wstrząśnięta. Łączymy się w smutku i solidarności z cierpieniem rodzin i naszych współpracowników Caritas Ukraina, którzy przeżywają tragedię” – przekazał Aloysius John, sekretarz generalny Caritas Internationalis. Zaznaczył, że „męczeństwo” na Ukrainie, jak określił je Papież Franciszek, musi się skończyć, a społeczność międzynarodowa musi zrobić wszystko, aby natychmiast powstrzymać tę masakrę. „Trzeba dać szansę pokojowi. Konflikt zbrojny i przemoc nie są rozwiązaniem. Należy chronić ludzkie życie, szanować godność i zagwarantować bezpieczeństwo ludności cywilnej” – powiedział sekretarz Caritas Internationalis.

Ze względu na brak łączności z miastem i braku dostępu do pomieszczeń ośrodka Caritas, biuro krajowe organizacji nie posiada na ten moment dokładnych informacji. Przypuszczalnie pracownicy Caritas i ich rodziny schronili się w ośrodku podczas bombardowania miasta.

„Nasz smutek jest jednocześnie apelem do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie wszelkich starań, by położyć kres przemocy, powrócić do dialogu i dostrzec w każdym człowieku brata i siostrę” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Tagle. Zwrócił się jednocześnie do wszystkich, którzy niosą pomoc Ukrainie, często ryzykując życiem. „Podejmujecie święte zaangażowanie, świętą pracę. Każdym dobrym czynem, wykonanym bezinteresownie, zasiewacie ziarna prawdy, sprawiedliwości, miłości i pokoju, które zmienią świat. Bóg zatroszczy się, aby wasze wysiłki nie poszły na marne. Przyniosą one owoce” – powiedział przewodniczący Caritas Internationalis.

Od początku wojny dwie organizacje Caritas obecne na Ukrainie, Caritas Ukraina i Caritas Spes, udzieliły pomocy humanitarnej około 600 tys. osób.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama