Słowacki premier: liczymy na alternatywne kanały Watykanu

Papieska audiencja dla premiera Słowacji, Eduarda Hegera miała nietypowy przebieg - zakończyła się wspólną modlitwą o pokój. Warto przypomnieć, że obecny premier jest wieloletnim członkiem wspólnoty charyzmatycznej przy bratysławskiej katedrze św. Marcina

Rosyjska inwazja na Ukrainie zdominowała wizytę słowackiego premiera w Watykanie. Z tego samego powodu również audiencja u Papieża miała dość nietypowy jak na spotkania z politykami przebieg. Zakończyła się wspólną modlitwą o pokój dla Ukrainy. Eduard Heger podziękował Papieżowi za jego wyraźną postawę podczas tego konfliktu. Franciszek powiedział mi, że nigdy nie możemy się poddawać i zawsze trzeba wierzyć w możliwość zakończenia wojny – przyznał szef słowackiego rządu.

Rozmawiając po audiencji z dziennikarzami podkreślił, że zarówno on, jak i Papież są zgodni w potępieniu rosyjskiej agresji. Wyraziliśmy też nasze wsparcie dla narodu ukraińskiego w tych trudnych chwilach – powiedział słowacki premier. Podkreślił, że trzeba wykorzystać wszystkie możliwe kanały, by wpłynąć na Putina.

„Rozmawialiśmy o tym, jak znaleźć drogę do powstrzymania tego zła na Ukrainie. Chodzi o to, by wykorzystać wszystkie możliwe kanały i trwać w nadziei, że nam się to uda. Bardzo się cieszę, że na zakończenie mogłem się razem z Ojcem Świętym pomodlić o pokój na Ukrainie. Podziękowałem też Papieżowi za jego wizytę na Słowacji. Mocne przesłanie, które nam wtedy pozostawił do dziś wybrzmiewa w tym trudnym czasie. On też mile wspomina tę wizytę, przytaczał różne doświadczenia z tej podróży. Natomiast podczas spotkania w sekretariacie stanu kard. Pietro Parolin interesował się strategią Europy i Słowacji, biorąc pod uwagę uzależnienie od dostaw rosyjskiego gazu i ropy, pytał się jakie mamy alternatywy. Dałem mu więc pewien wgląd do rokowań, które odbyły się ostatnio w Paryżu. Rozmawialiśmy też o ważnej pozycji i roli Watykanu, ponieważ ma on całkiem inne kanały niż państwa unijne. Cieszę się, że Watykan chce w tym pomóc, poprzez rokowania z przedstawicielami Cerkwi prawosławnej, bo i w ten sposób można wpływać, dążąc do zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie.“

Słowacki premier poinformował też Papieża o sytuacji uchodźców na Słowacji i podziękował za ogromne zaangażowanie Kościoła w udzielanie im pomocy. Franciszek podziękował Słowakom za ich postawę i poinformował Hegera, że już niebawem na Słowację uda się jako papieski wysłannik kard. Michael Czerny, aby okazać jego bliskość ukraińskim uchodźcom.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama