W sobotę 4 czerwca w mieście Cremona (Lombardia) odbyła się bluźniercza parada osób identyfikujących się ze środowiskiem LGBT. Uczestnicy nieśli ośmieszającą figurę Matki Bożej.
Czerwiec na całym świecie nazywany jest „miesiącem dumy” (Pride Month). W wielu miastach organizowane są parady i manifestacje organizacji zrzeszających mniejszości seksualne.
Taki przemarsz odbył się m.in. w włoskiej Cremonie. Uczestnicy oprócz transparentów ze swoimi postulatami nieśli także półnagi wizerunek Maryi. Na paradzie równości zjawił się również ktoś przebrany za Ojca Świętego Franciszka.
Gay Pride w Cremonie. I znowu obrzydliwe wykorzystywanie katolickiej symboliki. A nie tak dawno pewien internauta przekonywał mnie, że można byc dobrym katolikiem i brać udział w marszach LGBT... pic.twitter.com/PpwGEK8RlI
— Dariusz Kowalczyk (@dkowalczyk63) 6 czerwca 2022
Manifestację patronatem objęło miasto Cremona, a burmistrz Gianluca Galimberti powiedział, że to wydarzenie „zapaliło w naszym mieście latarnię morską przeciwko dyskryminacji, która wciąż istnieje, dając możliwość wyrażania siebie bez ataków, [szanując] godność wszystkich obywateli bez względu na płeć, tak jak nasza Konstytucja”.
Reakcja chrześcijan
Całą sytuację skomentował biskup Cremony Antonio Napolioni. W swoim oświadczeniu stwierdził, że takie działania nie przynoszą żadnych pozytywnych rezultatów, jedynie obrażają społeczność chrześcijańską.
„Widzę dezorientację wielu obywateli, wierzących i niewierzących, z powodu obecności na paradzie obraźliwych i w oczywisty sposób bluźnierczych przedstawień. Nie spełniają one żadnej roli edukacyjnej, nie komunikują żadnych wartości ani praw. Ich obecność jest gestem, który nikomu nie służy, rani za to wiele osób. Również tych, które angażują się w promocję wzajemnego szacunku i niedyskryminacji” – wskazał biskup Napolioni.
„Pragnę wyrazić ból mój i całej wspólnoty chrześcijańskiej oraz pragnienie, byśmy zawsze uczyli się od Matki Bożej (…) spojrzenia pełnego akceptacji, zrozumienia i pojednania z innymi. Kościół w Cremonie, zaangażowany w otwarty dialog synodalny, z różnorodnością głosów i doświadczeń swych wspólnot i całego społeczeństwa obywatelskiego, nadal będzie angażował się w głoszenie i dialog, których te smutne epizody nie są w stanie podważyć” – dodał duchowny.
Oltraggio a statua della madonna durante il Cremona Pride. Il vescovo: gesti che non fanno beneThe Church Militant podaje, że tego samego dnia odbyła się publiczna modlitwa przebłagalna za popełniane bluźnierstwa. Grupa katolików zebrała się w centrum miasta i odmówiła modlitwę różańcową.
Z kolei jak donosi gazeta Avvenire, znany przedsiębiorca Giovanni Arvedi stwierdził, że „symbole te nie mają nic wspólnego z prawdziwą ochroną praw i walką z homofobią i dyskryminacją. Są to obrazy, które obrażają wrażliwość”.
Źródło: ACIPrensa.com, marsz.info, pl.aleteia.org