Watykan: przedstawiono zastrzeżenia do drogi synodalnej w Niemczech

Podczas spotkania w ramach wizyty ad limina kard. Pietro Parolin przedstawił wyraźne obawy, które budzi niemiecka droga synodalna, wskazując na niebezpieczeństwo reformowania Kościoła poza Kościołem.

Stolica Apostolska i Episkopat Niemiec wydali wspólny komunikat prasowy po wczorajszym spotkaniu szefów niektórych watykańskich dykasterii z niemieckimi biskupami w sprawie tak zwanej drogi synodalnej w tym kraju. Najbliżsi współpracownicy Papieża Franciszka dali wyraz obawom, jakie budzi ta inicjatywa.

Spotkanie moderował watykański sekretarz stanu. Kard. Pietro Parolin. Podkreślił znaczenie więzów jedności między biskupami i Następcą św. Piotra. Mówiąc o obawach, które budzi niemiecka droga synodalna, wskazał między innymi na niebezpieczeństwo reformowania Kościoła poza Kościołem. W sposób szczegółowy kościelne zastrzeżenia do inicjatywy niemieckich katolików przedstawili prefekt Dykasterii ds. Nauki Wiary kard. Luis Ladaria SJ oraz prefekt Dykasterii ds. Biskupów kard. Marc Ouellet. Jak czytamy w komunikacie, „szczerze i jasno mówili o obawach i zastrzeżeniach dotyczących metodologii, treści i propozycji drogi synodalnej”. Zaproponowali też, by mając na względzie jedność Kościoła i jego misji ewangelizacyjnej, niemieckie postulaty zostały rozważone na forum synodu Kościoła powszechnego.

Na spotkaniu głos zabrało też wielu biskupów niemieckich, poczynając od przewodniczącego episkopatu bp. Georga Baetzinga, który przybliżył ducha drogi synodalnej oraz jej metody, która opiera się na słuchaniu ludu i ofiar nadużyć. Komunikat prasowy podaje, że w trakcie dyskusji wysunięto szereg propozycji oraz podkreślono konieczność kontynuowania dialogu w celu wzajemnego ubogacania niemieckiej drogi synodalnej i trwającego obecnie w całym Kościele procesu synodalnego.

« 1 »

reklama

reklama

reklama