Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego w swoim cotygodniowym orędziu podkreślił, że trwający w Rzymie Synod Biskupów UKGK jest okazją, by Ukraina przemówiła potężnym głosem do całego świata.
„Wróg nadal ostrzeliwuje nasze spokojne miasta i wsie. Każdego dnia giną cywile, a UGKG jest ze swoimi ludźmi: leczy ich rany, zapewnia opiekę duchową i pocieszenie, karmi głodnych i stara się przyjąć tych, którzy potrzebują schronienia we wszystkich częściach naszej ojczyzny” – powiedział arcybiskup.
Zauważył, że historycznym wydarzeniem tego tygodnia było to, że UGKG, w zgodzie ze swoimi prawosławnymi braćmi, przeszedł na nowy styl. „Od teraz będziemy obchodzić stałe święta zgodnie z kalendarzem gregoriańskim” – przypomniał zwierzchnik UKGK i wezwał: „Uczymy się żyć i służyć Bogu i Ukrainie w nowy sposób. A dziś chcemy, aby cały świat usłyszał, że Ukraina trwa, Ukraina walczy, Ukraina się modli!"
Abp Szewczuk zaznaczył, że w tych dniach uwaga całego UKGK i społeczności światowej skupia się na ważnym wydarzeniu jakim jest Synod Biskupów, który rozpoczyna swoje prace w Rzymie. Jest to najwyższy organ zarządzający Kościoła, najwyższy trybunał kościelny. Jest to przestrzeń komunii dla globalnego Kościoła, ponieważ gromadzi greckokatolickich biskupów z całego świata.
„Przyjechaliśmy do Rzymu z poczuciem wielkiej nadziei, którą dają nam trzy okoliczności” – podkreślił.
Po pierwsze, każda sesja Synodu jest szczególnym tchnieniem Ducha Świętego na życie Kościoła. „Druga nadzieja wiąże się z faktem, że w Rzymie stanęliśmy na piedestale, z którego możemy przemawiać potężnym głosem w imieniu Ukrainy do całego świata. W szczególności w ostatnich dniach cały świat zaczął na nowo odkrywać zbrodniczą przeszłość Imperium Rosyjskiego, zaczyna słyszeć o powtórce z historii na ziemiach ukraińskich z punktu widzenia nie okupanta i kolonizatora, ale zniewolonego narodu” – powiedział abp Szewczuk i dodał: „Dlatego musimy mówić prawdę o naszej przeszłości, teraźniejszości i naszej nadziei na przyszłość. Widzimy i czujemy, że uwaga całego świata skupia się na naszej pracy. Każdy chce usłyszeć, co Ukraiński Kościół Greckokatolicki ma do powiedzenia Urbi et Orbi w imieniu swojego narodu”.
Trzecim wymiarem nadziei jest możliwość spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem. „Wiemy, że papież jest szczególnym mistrzem słuchania i mistrzem gestów – głębokich, wymownych, zbawiennych. Dlatego nawet przedłużył czas audiencji dla naszego Synodu, aby wysłuchać ukraińskich biskupów. Chcemy mówić w imieniu Ukraińców do serca Ojca Świętego. Jednocześnie oczekujemy od niego gestu wobec naszego cierpiącego narodu, który będzie bardziej wymowny niż setki wypowiedzianych lub napisanych słów. Tak więc my w Rzymie jesteśmy pełni nadziei w Bogu, w Jego obecności wśród nas i w Jego mocy, aby dać Ukrainie i naszemu Kościołowi możliwość przemawiania w imieniu narodu ukraińskiego" – powiedział zwierzchnik UKGK.