„To wy młodzi, musicie dzisiaj wziąć odpowiedzialność we własne ręce i wpłynąć na kształt kultury, choćby kultury przekazu” – mówiła Hanna Suchocka.
W dniach 26-29 listopada 2024 r. odbywają się w Rzymie pierwsze w historii Dni Świętego Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie.
Wydarzenie pod oficjalną nazwą Le Giornate di San Giovanni Paolo II presso le Università Pontificie di Roma jest inspirowane Dniami Jana Pawła II w Krakowie, gdzie z inicjatywy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, od prawie dwudziestu lat, corocznie organizowane są konferencje naukowe poświęcone nauczaniu papieża Polaka.
Pomysłodawcą pierwszej edycji Dni Świętego Jana Pawła II w Rzymie jest Kościół i Hospicjum św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Wydarzenie organizowane wspólnie przez te trzy instytucje, pod patronatem Dykasterii Stolicy Apostolskiej ds. Kultury i Edukacji, obejmuje serię debat i konferencji, które odbędą się na trzech Papieskich Uniwersytetach w Rzymie: Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum), Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, a także w Kościele i Hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie.
„Pytania stawiane dzisiaj przez studentów świadczą o tym, że młodzi ludzie są zainteresowani – i to bardzo głęboko – myślą teologiczną i filozoficzną Jana Pawła II” – mówił na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu ks. Paweł Ptasznik, przewodniczący Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, rozpoczynając Dni Świętego Jana Pawła II na rzymskich uniwersytetach.
W ramach Dni Świętego Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie, 27 listopada odbyła się międzypokoleniowa debata w Kościele Polskim w Rzymie.
„Młodzi ludzie są powołani do tego, by w dzisiejszym świecie nie dać wypchnąć przekazu Ewangelii na margines życia społeczeństw, a służyć temu ma między innymi kultura i nowoczesne media” – to jeden z głównych wniosków płynących z debaty.
Jednym z gości spotkania była prof. Hanna Suchocka. W spotkaniu uczestniczył także o. Federico Lombardi SJ, były dyrektor programowy Radia Watykańskiego i szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej w latach 2006-2016 oraz studenci rzymskich uniwersytetów papieskich. Spotkanie poprowadzili Monika Kapinos i Michał Kłosowski.
Dyskusja, zatytułowana „Kultura jako dobro wspólne wszystkich narodów, wyraz godności, wolności, kreatywności” koncentrowała się wokół adhortacji apostolskiej „Christifideles Laici”, a zwłaszcza jej 44 punktu, w którym Jan Paweł II pisał m.in., że „służba na rzecz osoby i ludzkiego społeczeństwa wyraża się i urzeczywistnia w tworzeniu i przekazywaniu kultury, co – zwłaszcza w naszych czasach – stanowi jedno z najpoważniejszych zadań ludzkiego współżycia i społecznego rozwoju”.
Jak wskazywała prof. Hanna Suchocka, była premier RP oraz ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, następuje dziś nie tylko banalizowanie myśli Jana Pawła II, ale też obserwujemy od dłuższego czasu próbę wypchnięcia chrześcijaństwa poza obszar publiczny, a nawet wymazania z historii kontynentu europejskiego.
„To wy młodzi, musicie dzisiaj wziąć odpowiedzialność we własne ręce i wpłynąć na kształt kultury, choćby kultury przekazu” – mówiła Hanna Suchocka.
Źródło: vaticannews.va/pl