Archidiecezja Indianapolis w Stanach Zjednoczonych bada hostię, na której pojawiły się nietypowe czerwone plamy. Parafia, w której doszło do zdarzenia nie chce go komentować.
Sytuacja miała miejsce w parafii św. Antoniego Padewskiego w miejscowości Morris. Jak informuje Catholic News Agency, podczas piątkowej Mszy św. upuszczono hostię, którą następnie, zamiast spożyć, wrzucono do wody i pozostawiono w naczyniu w tabernakulum, aby się rozpuściła. Kilka godzin później ksiądz znalazł inną hostię, która także została upuszczona. Ją także umieścił w tabernakulum.
Następnego dnia, kiedy to zakrystianka zauważyła w naczyniu z wodą coś, co wyglądało jak plamy krwi. Hostia z kolei przypominała „bardzo, bardzo cienki kawałek skóry z krwią”.
Parafia nie komentuje wydarzenia. Diecezja poinformowała, że „trwają dokładne badania z pomocą profesjonalnego laboratorium”.
Od starożytności
Cuda eucharystyczne znane są już Kościołowi pierwszych wieków. U świętego Cypriana z Kartaginy (†258) znajdujemy historię o kobiecie, która składała ofiary pogańskim bożkom. Kiedy powróciła do swego domu i otwierała naczynie, w którym przechowywała Eucharystię, wydobył się z niego ogień. Z późniejszych czasów pochodzi historia z życia pierwszego patriarchy Wenecji, którym był św. Lorenzo Giustiniani. Kiedy celebrował pasterkę w katedrze św. Piotra w Castello, ujrzał, zaraz po przeistoczeniu, Dzieciątko Jezus w Hostii.
Pierwszy znany cud związany z fizyczną przemianą chleba eucharystycznego w ciało miał miejsce za pontyfikatu Grzegorza Wielkiego na przełomie VI i VIII w. Kiedy papież rozdawał Komunię św. Pewna kobieta się zaśmiała, bo sama piekła komunikant. Nieoczekiwanie hostia leżąca na ołtarzu, zamieniła się w autentyczne ciało. Kobieta doznała nagłego nawrócenia. Relikwie cudu przechowywane są w Niemczech.
Najbardziej znane na świecie relikwie cudów eucharystycznych znajdują się we Włoszech – w Orvieto na północ od Rzymu (cud miał miejsce w pobliskiej Bolsenie) oraz w Lanciano na wschodnim wybrzeżu kraju.
Dwa cuda w Polsce
W ostatnich latach w Polsce miały miejsce dwa potwierdzone cuda eucharystyczne – w Sokółce na Podlasiu w 2008 r. i w Legnicy w 2013 r.
W podobnych sytuacjach Kościół zaleca dyskrecję i ostrożność. Niektóre wydarzenia uważane za cuda okazują się naturalnymi zjawiskami, np. związanymi z rozwojem bakterii. Za wydarzenie bez nadprzyrodzonego charakteru uznano sytuację z Topoli na Kielecczyźnie mającą miejsce w 2022 r.
Źródła: catholicnewsagency.com, Opoka, fzspolska.pl
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.