Otwarcie Międzynarodowej wystawy „Chrzest Litwy. Obraz Wojciecha Gersona”

Kard. Kazimierz Nycz weźmie udział w otwarciu wystawy zorganizowanej z okazji 630. rocznicy chrztu Litwy.

Od 26 września do 10 grudnia 2017 r. w Muzeum Narodowym Pałacu Wielkich Książąt Litewskich (plac Katedralny 4, Wilno) będzie czynna międzynarodowa wystawa „Chrzest Litwy. Obraz Wojciecha Gersona”.

Przez 100 lat obraz był uznany za zaginiony, dlatego nie jest on szeroko znany i dostatecznie zbadany. Wystawa w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie jest dobrą okazją do prezentacji tego dzieła sztuki. Po raz ostatni obraz był eksponowany w 1890 roku na wystawie malarstwa w Los Angeles (USA). Przed kilkoma laty obraz został odnaleziony i wrócił do Polski, obecnie znajduje się w stałej ekspozycji Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie. W związku z tym na oficjalnej wystawie w Wilnie odrestaurowany obraz będzie pokazywany po raz pierwszy po ponad 120 latach przerwy.

Obraz Gersona „Chrzest Litwy” jest jedną z najważniejszych historycznych wizualizacji artystycznych chrystianizacji Litwy i jej europeizacji. W centrum kompozycji jest ukrzyżowany Chrystus, zaś przy nim stojący z podniesionymi rękami chrzciciel Litwy Jagiełło. Dookoła władcy zebrani są magnaci, szlachta polska i litewska, duchowieństwo, w oddali – Litwini przyjmujący chrzest. Dla W. Gersona najważniejszym źródłem do zgłębienia tematu przedstawionego na tym obrazie były „Roczniki” Jana Długosza.

Celem wystawy organizowanej z okazji 630. rocznicy chrztu Litwy jest przypomnienie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii kraju – chrztu Litwy w obrządku katolickim w 1387 r., po którym Litwa stała narodem należącym do Boga i została włączona w krąg zachodniej cywilizacji łacińskiej. To miało wpływ na europejski kontekst rozwoju kulturowego Litwy. Na skutek tej decyzji dzisiaj w naszym kraju mamy wyraźnie widoczne znaki żywej wiary oraz ślady europejskiej tradycji artystycznej, kulturowej, politycznej: dziedzictwo gotyckie, renesansowe, barokowe, zabytki sakralnego malarstwa artystycznego, idee demokratyczne, pojęcie praw człowieka, idee wolnościowe oraz inne wartości wolnego świata.

źródło: ks. Przemysław Śliwiński, archwwa.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama